Tacizden Tutuklanan Öğretmenin 120 Yıl Hapsi İsteniyor

İstanbul’da bir lisede öğretmeni eğitim verdiği kız öğrencilerini taciz ettiği gerekçesiyle tutuklandı. 120 yıla kadar hapsi istenen lise öğretmeni, Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Meb Personeli 14.05.2020, 19:35 14.05.2020, 20:07
Tacizden Tutuklanan Öğretmenin 120 Yıl Hapsi İsteniyor

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul Sarıyer'de bir lisenin 11. sınıfında eğitim gören 8 kız öğrenci, okul müdürlüğüne dilekçe verdi. Mağdur öğrenciler, bölüm öğretmeninin kendilerine sürekli çeşitli yerlerine dokunmak suretiyle cinsel istismarda bulunduğunu belirtti. Bunun üzere okul idaresi tarafından durum Sarıyer Asayiş Şube Müdürlüğü ile Sarıyer Çocuk Büro Amirliği'ne iletildi. Mağdurların ve öğrencilerin ailelerinin başvurusu ile mağdurların çocuk izleme merkezinde ifadelerinin alındı.

MAĞDUR ÖĞRENCİLER İFADE VERDİ
Tüm mağdurların beyanlarında şüpheli öğretmenlerinin sınıfta omuzlarına vurmak, omuzlarını okşamak, kendilerini takip etmek, arkalarından vücutlarına yanaşarak sırtlarına değmek, bilgisayar faresini tutma bahanesiyle ellerini tutmak, kendilerine gülümsemek, bacaklarına vurmak ve dokunmak, arkadan sarılmak, kol ve bacaklarına elleriyle temas etmek, ellerini okşamak, arkadan sarılarak vücudunu kavramak, görüntülerini cep telefonuna videoya almak, arkadan gelip yaslanmak suretiyle kendilerine temas ettiğini, bu nedenle tüm mağdurların şüpheliden davacı ve şikayetçi olduklarını belirtti. Bir kısım öğrenciler de öğretmenin kendilerini rahatsız etmediğini, dokunmadığını, şikayetçi olmadıklarını belirtti. Mağdurların anne ya da babası olan müştekilerin alınan ifadelerinde, olayı çocuklarından ve okul idaresinden duyduklarını, sonradan öğrendiklerini belirtirken bazı mağdur aileler şüphelinin kızlarına herhangi bir kötü dokunuşunun olmadığını, kötü niyetli olmadığına inandığını, bu nedenle şikayetçi olmadığını ifade etti.

ÖĞRETMEN SUÇLAMALARI REDDETTİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan öğretmen M.K., öğrencilerle fiziksel temasının sadece öğrenci uyuyorsa, uyarmak adına hafif dokunma olduğunu, bazı öğrencileri disipline verdiği ve bazı öğrencilerin okuldan atılması nedeniyle sınıftaki öğrencilerin bu şekilde davrandığını, sosyal medya üzerinden kimseye mesaj atmadığını, sadece 19 Mayıs töreninde bir öğrencinin videosunu çektiğini, o da öğrenci odaklı olmayıp gösteri ile ilgili olduğunu, mağdurların kötü amaçlı olarak birlikte hareket ettiklerini ifade ederek, suçlamayı kabul etmedi.

TUTUKLANDI
İfadesi ardından tutuklanama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen öğretmen M.K., sorguda kendisine iftira atıldığını, düşmanca bakıldığını, bir iki istisna hariç derslere başka öğretmenle ve bayan öğretmenle birlikte girdiğini, bazı öğrencileri disipline sevk edeceğini söylemesi üzerine şikayet ettiklerini, masum olduğunu belirtse de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

120 YIL İSTENİYOR
Savcılık yürütülen soruşturama sonucunda öğretmen M.K. hakkında 8 kız öğrenciyi taciz ederek Birden Fazla Çocuğun Cinsel İstismarı suçunu işlediği gerekçesiyle iddianame düzenledi. Hazırlanan iddianamede, Çocuk İzleme Merkezinde mağdurların ifadesine katılan adli görüşmecinin beyanında mağdurların bilgilerinin tutarlı, samimi ve güvenilir olarak değerlendirildiği anlatıldı. 120 yıla kadar hapsi istenen öğretmen, Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

DİLEK YAMAN / SABAH

Yorumlar (3)
Öğretmen 3 ay önce
Olayı bilmiyoruz, ama bu tarz durumlarda maalesef öğrenci ne derse doğru kabul ediliyor. Yani bir okulda 5-10 öğrenci bir araya gelip, bu tarz bir ifade verdiklerinde öğretmenin işine son veriliyor.olay öğrencilerin anlatıldığı gibi ise, tabiki cezası verilmeli, Son zamanlarda bu tarz olaylar arttı. Öğrenciler bu olayları sosyal medyadan duyuyor. Sevmedikleri öğretmenler hakkında bu tarz kumpasları kendi öğretmenlerine uyguluyor. Dikkatli olmak lazım
Öğretmen 3 ay önce
Bu haberlere artık inanmıyorum. Öğrenciler iftira atacak hale geldi. Kendi aralarında örgütleniyorlar. Sınıfın ortasında taciz yapıyor öğretmen? Delil kanıt olmadan bir sözleri yeterli.
Kiz53 3 ay önce
Bende cok inamadim o yaslar da grup kurup neler yaptigimizi ben de biliyorum
Kantinde calisan arkadasimizdan para vermeden buskuvi almistik
Onlara caktirmadan parayi geri alip
Hersey yapilabilir
Delil olmadan ne kadar inandirici

Ve
ogretmenler dikkat edin ogrenciler arasinda ki mesafeye
Ogrenciler de o yaslarda hayal dunyasin da olabiliyor
Basiniza is gelebilir iftira atmak en kolay sey ogretmene his duyan ogrenci olabiliyor kiz yada erkek
Buda tehlikeli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@