banner476

Taşımalı Eğitimde KÖY Çocuklarının ÇİLESİ !

Taşımalı Eğitimde KÖY Çocuklarının ÇİLESİ !

Meb Personeli 16.02.2013, 10:24 16.02.2013, 10:24
Taşımalı Eğitimde KÖY Çocuklarının ÇİLESİ !

            Eski Milli Eğitim Bakanı  Sayın Ömer DİNÇER’in  günümüz film ve dizi senaristlerini kıskandırır derecedeki hayal dünyası sayesinde ; eğitim camiası tüm bileşenleriyle birlikte kendini bir kaos içinde buldu.Öyle ki eğitim alanına çok uzak olan bireyler bile artık eğitimde çok kötü gelişmeler olduğunu fark eder hale geldi.

Kamuoyu ise her geçen gün gerek hükümet nezdinde gerek muhalefet nezdinde sürekli eğitimdeki çarpıklıklardan haberdar hale gelmiş oldu.

            Bu hayal dünyasının en büyük ürünü ise 4+4+4 sistemi oldu.

Aslında her değişim büyük sancılara gebedir ve bu gayet normal karşılanabilmelidir.Ama normal karşılanamayacak olan durum ise son derece plansız ve yangından mal kaçırır derecesinde bu değişimin gerçekleştirilmeye çalışımlısıdır.Ne bir pilot uygulama var ne bir sahada araştırma var.ANKARA bazlı yapılan araştırmalar sonucu tüm ülke çapında uygulamaya geçirilmeye çalışılan bu sistemin elbette başarısız olacağı kaçınılmazdır.4+4+4 sistemiyle birlikte köklü bir çok sorun ortaya çıkmıştır.Bunlardan bir tanesi ki aslında bu sisteme geçilirken ne derece araştırma yapıldığını kanıtlar nitelikte olan TAŞIMA MERKEZLİ  OKULLAR sorunudur. Nasıl mı ?

Sayın eski bakanımız Ömer Dinçer ; öğretmenlere  2011-2012 eğitim öğretim yılı sonunda  ve  2012-2013 eğitim öğretim yılı başında olmak üzere 2 şer hafta boyunda uzman ( ! )ekibiyle birlikte video konferanslar vererek , eğitimin temel unsurlarından olan öğretmenlere yeni sistemi tanıttı.

Ömer Dinçer’in yaptığı saatlerce süren uzun konuşmalarından anlamlı ve doğru bulunan tek bir şey vardı. Sayın eski bakanımız ; ilköğretim 1. sınıfa giden bir öğrenci ile 8. sınıfa giden bir öğrencinin  aynı süre ( sabah 09.00, öğleden sonra 15.00 arası ) okulda bulunmasının , bunun yanı sıra aynı tuvaletleri kullanmasının ,aynı yemekhaneleri kullanmasının  hatta aynı bahçeyi kullanmasının pedagojik ve gelişimsel açıdan çok sakıncalı olduğunu dile getirdi. Bu sözlerini gelişmiş ülkelerden örneklerle destekleyerek öğretmenler arasında da kabul gören ENDER söylemlerinden birini yapmış oldu.

Görünürde her şey bu anlamda güzel ve yararlı bir değişim olacağı yönündeydi.Ama unuttukları bir şey vardı.TAŞIMA MERKEZLİ OKULLAR…Bu okullarda eğitim öğretim gören öğrenciler eski sistemi mumla arıyorlar desem yeridir.Çünkü yeni sistem ile birlikte okullarda sadece  TABELALAR değişti ! Dahası ve en önemlisi artık bu okullarda okuyan öğrenciler sabah 09.00  da okula geliyorlar , öğleden sonra ise 16.30  okuldan ayrılıyorlar.

Eski sistemde 1. ve 8. sınıf öğrencisi aynı süre , yaklaşık 6 saat okulda olurlarken bu yeni sistemde  7,5 saat okulda oluyorlar.Değişen sadece tabelalar olduğu için öğrenciler yine aynı tuvaletleri ,aynı yemekhaneleri ,aynı bahçeyi ,aynı servisleri kullanıyorlar.

İşin daha vahim yanı ise 4+4+4 te ki birinci 4 , yani ilkokul kısmının (1,2,3,4. sınıflar )kendi ilim olan Manisa’ da dersleri 14.50 de tamamlanmakta.Bu saatten sonra 16.30 a kadar sınıflarda ya da okul bahçelerinde yarı aç yarı susuz üşüyen bedenler halinde beklemekteler. (Taşıma merkezli okullarda öğrenim gören öğrencilerin maddi durumlarını göz önüne getirirseniz beni daha iyi anlarsınız ) (60 aylık öğrencileri ve 60 aydan küçük olan ana sınıfı öğrencilerde unutulmamalı )

Bu konu ile ilgili olarak bu şekilde eğitim öğretim veren okulların ayrı bir şekilde ders çizelgesi yapılabileceği MEB tarafından açıklandıktan sonra , Anadolu Eğitim Sendikası  ( AES ) Manisa İl temsilcisi olarak BİMER (başbakanlık iletişim merkezi ) aracılığı ile MANİSA VALİLİĞİNE  içinde çözüm önerisi bulunan bir istekte bulundum.Bu tarzda  eğitim veren okullardaki öğrencilerin soğuk kış günlerinde ÇİLE çektiklerini ve çözüm bulmalarını istedim.Ama BİMER e yazdığım yazı; ÖNCE  Manisa Valiliğinden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne oradan da görev yaptığım İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne gönderilip bana cevap verilmek üzere orada çalışan bir görevliye havale edildiğini öğrenince büyük hayal kırıklığı yaşadım .Çünkü gelen cevap yazısında  HERŞEY VALİLİĞİN ELİNDE diyordu !

Manisa ilimizdeki 251  bin dev öğrenciden binlercesi bu sıkıntıları en derinden yaşamaktadır.

Görünen o ki 4+4+4 sisteminden de geri adım atılmayacak…

Buradan sayın Manisa Valim  Halil İbrahim DAŞÖZ’ den bu konuda yaşanılan sıkıntıların giderilmesi adına bir kez daha yardım istiyorum.Eminim sorundan haberdar olduğu taktirde  inisiyatif alarak sorunu ortadan kaldıracaktır.

Saygılarımla…

                                                                                                                                                                        Murat Mehmet GÜLER

                                                                                                                                                                     AES Genel Başkan Danışmanı

                                                                                                                                                                          AES Manisa İl Temsilcisi 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@