banner476

Ücretli Öğretmen Görevlendirmeleri Tartışmalara Yol Açıyor

MEB'de Ücretli Öğretmen Görevlendirmeleri Tartışmalara Yol Açıyor.

Meb Personeli 24.09.2017, 15:20 24.09.2017, 15:27
Ücretli Öğretmen Görevlendirmeleri Tartışmalara Yol Açıyor

2017-2018 eğitim öğretim yılı başladı. Her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi bu yıl da çok sayıda öğretmen açığı mevcut. Bu yılki öğretmen açığı resmi rakamlara göre 80 binin üzerinde.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri bu açığı ücretli öğretmenlerle kapatmaya çalışıyorlar. Fakat bu ücretli öğretmen seçimleri ve seçilen öğretmenlerin okullara görevlendirmeleri tartışmalara yol açıyor.

Ücretli öğretmen görevlendirmeleriyle ilgili net bir uygulama olmadığı için her ilçe kafasında göre bir yol haritası çiziyor. Çizilen bu yolda öğretmenlik bitiren ücretli öğretmen bulan ilçeler şanslı. Onlar bir şekilde görevlendirmeleri yapıyorlar. Coğrafya öğretmeni sınıf öğretmeni oluyor, matematik öğretmeni fen bilimlerine giriyor, Türkçe öğretmeni sosyal bilgiler öğretmeni oluyor... Derken bir şekilde yine de ücretli öğretmen olarak görevlendirilen kişiler diplomalı öğretmen oluyor. 

Fakat öyle ilçeler var ki ücretli öğretmen bulamadığı için 4 yıllık herhangi bir bölüm mezunu kişileri rastgele branşlara görevlendiriyorlar. Hatta sıkıntının daha da fazla olduğu ilçelerde önlisans mezunu kişiler ücretli öğretmen oluyor. Ve biz bu kişilerden, öğrencilerinden ve verilen eğitimden başarı bekliyoruz.

Bu tarz çarpık görevlendirmeler yetmiyormuş gibi bir de torpili olan kişilerin yakın, merkezi okullara görevlendirmeleri var. İlçe milli eğitimde adamı olan kişi, branşı ne olursa olsun tak diye en güzel okula yerleşiyor. Bu kişi neye göre buraya görevlendirilmiş diye araştırıyorsunuz. Diğer ücretli öğretmenlerden tek farkı torpili çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığını bu konuda göreve davet ediyoruz. Öncelikle ücretli öğretmen sisteminin kaldırılmasını gerektiğini ve tüm atamaların kadrolu yapılması gerektiğini yineliyoruz. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi kalkana kadar da bu görevlendirmelerin belirli bir sistem dahilinde yapılması gerektiğini de özellikle belirtiyoruz.

MEB en kısa zamanda bu konuda bir genelge yayımlamalı ve uygulamada standart oluşturmalıdır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (8)
öğretmen 3 yıl önce
nerede kaldı 10 bin ek atama hiç destek vermiyorsunuz sözler askıda mı kalacak
tuna 3 yıl önce
ek atama bekliyoruz mutlaka yapılmalı
halide 3 yıl önce
evet ücretliyi bile torpılin varsa veriyolar bizler de kapı kapı yüksek puanlarla dolaşıyoz
Paşa 3 yıl önce
İstifa dönüşü açıktan yeniden atamayı,bu hakkı unutmayalım unutturmayalım.Bizim de beklentimiz varr!..
Kadrolu Öğretmen 3 yıl önce
İl içi ve İl dışı atamalar ile Özür Grubu atamalarında normları boş olduğu halde dolu olarak gösterilen okullarda, sonradan ücretli görevlendirilmesi yapılmaktadır. Üstelik bu okulların çoğu şehir merkezlerinde ve en iyi yerlerde bulunan yıllarca görev yapan öğretmenlerin çalışmak istedikleri okullardır. Kadrolu Öğretmenlere yapılan bu uygulama hak değildir.
..... 3 yıl önce
ahh ahhhhhhhhh yeter ya ne olur
Fatma zincir5 3 yıl önce
Bakın vana daha yeni bi sürü 2 yıllık okul mezunu görevlendirme öğretmen.gerçek öğretmene atama yok olanda devede kulak bide sözlü yapılıyo.utanılası tablo bu
Misafir 3 yıl önce
Sağlık liselerinde sağlık hizmetleri öğretmen alımı ne zaman yapılacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@