banner476

Ücretli Öğretmenler Mağdur Edilmemelidir

Ücretli Öğretmenler Mağdur Edilmemelidir

Meb Personeli 14.03.2020, 16:28
Ücretli Öğretmenler Mağdur Edilmemelidir

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şubesi Başkanı Eyyüp DEĞER, koronavirüsten dolayı hükumetin aldığı tedbirler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Mardin Şubesi Başkanı Eyyüp DEĞER, ''Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tüm bakanların katıldığı koronavirüs toplantısı sonrası milyonlarca kişiyi ilgilendiren kararlar açıklandı. Toplantının ardından basının karşısına çıkan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 16 Mart'tan itibaren okulların ve üniversitelerin tatil edildiğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararların teknik detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Eğitim Bir Sen Mardin şubesi olarak Cumhurbaşkanımızın bilim kurulu ile yaptığı toplantı sonrası koronavirüs ile ilgili alınan tedbirleri ve önlemleri takdir ediyor ve yerinde buluyoruz. 

Bununla birlikte alınan tatil karalarının öğretmenleri mağdur edecek bir pozisyon olmaması gerekir. Eğitim Bir Senin yetkili sendika olarak 2012 yılında imzaladığı toplu sözleşmesinin Eğitim, öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin hükümlerinde; “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar” denilmiştir.

Bu hüküm gereği öğretmenler ders görevini yapmış sayılacağından ek ders ücretleri ödenecektir.

Ücretli Öğretmenler Mağdur Edilmemelidir

Ancak bu hükümlerin dışında kalan ücretli öğretmenler ve yaygın eğitim merkezlerinde ( halk eğitim merkezi, olgunlaşma enstitüleri vb.) çalışan eğitim çalışanlarının da mağdur edilmemesi adına ders görevlerini yapmış sayılıp ücretleri ödenmelidir.  

Fırsatçılara Göz Açtırılmamalıdır

Bunun yanı sıra Ticaret bakanlığının ve ticaret il müdürlüklerinin denetimlerini arttırması gerekmektedir. Koronavirüsten dolayı vatandaşın mağdur edilmemesi için özellikle halkın bazı ürünlere ( kolonya, un, makarna, uzun ömürlü raf ürünleri v.b )  ulaşması ve fahiş fiyatların engellenmesi noktasında tedbirlerin arttırılması ve cezai müeyyidelerin uygulanması gerekmekte, fırsatçılara göz açtırılmamalıdır. 

 

Yorumlar (7)
Zehra 4 ay önce
Kadrolu öğretmene ek ders ücreti verilirken ücretliye verilmemesi çok büyük bir adaletsizlik
Mahmut Akan 4 ay önce
Bakanlığımızın, Özellikle ücretli öğretmenlerimiz ile usta öğreticilerimizin mağduriyetini gidermek noktasında mevzuat düzenlemesini yapmalarını istirham ediyor ve bu konuya dikkat çeken Eyüp Değer hocamıza da teşekkür ediyorum...
kadro istiyoruz 4 ay önce
ek ders ücretine ne yapalım.
Ücretli köle 4 ay önce
Bakan mağdur etmiyeceğiz dedi..ama siyaset yalanda ibaret tezi çürürmü bilemem. Ücretli kölelerin vebali üzerinize olsun yazık günah
Zeynep 4 ay önce
Ay başında corona tatilinden dolayı 1000 lira gibi ücret yatacak tahminim, o da o kadar yatarsa eşim ve kızım evdeyiz daha hiç markata gidip alışveriş yapamadık çünkü paramız yok. Ay başında para 700 kira doğalgaz elektirik geçen aydan ödenmemiş su faturası da var telefon faturaları da derken zaten hiçbirsey kanamasını bırakın. Eksiye doğru gidiyoruz napalım biz duvarlarımı kemirelim? Bizi mağdur ermesinler! Lütfen rica ediyorum!
Hakan 4 ay önce
Başkanım ben memurum Allah rızası için üçretli yi mağdur etmeyin
ucretli halk egitim 4 ay önce
ben 16 yillik ucretli usta ogreticiyim evimi gecindiriyorum bu parayla bi nasil bi durum ben hala ofrencilerime watsaptan kurslarim acik gosteriliyor diye ders anlatmaya calisiyorum gunluk calisamamak bizim sucumuz mu lutfen odensin ucretlerulimiz lutfen

Gelişmelerden Haberdar Olun

@