banner476

Ücretli Öğretmenlerin Mağduriyeti

Sayın Bakanım, Sayın Komisyon Başkanım ve değerli Komisyon Üyelerimiz; bizler, yarım sigortayla ve asgari ücretin altında bir ücretle yıllarını devlet okullarında ücretli öğretmenlik yaparak geçirmiş öğretmenleriz.

Meb Personeli 18.11.2019, 15:45
Ücretli Öğretmenlerin Mağduriyeti

Ücretli Öğretmenlerin Mağduriyeti Yorum Yap Yazdır Facebook'ta Paylaş Ücretli Öğretmenlerin Mağduriyeti Sayın Bakanım, Sayın Komisyon Başkanım ve değerli Komisyon Üyelerimiz; bizler, yarım sigortayla ve asgari ücretin altında bir ücretle yıllarını devlet okullarında ücretli öğretmenlik yaparak geçirmiş öğretmenleriz. 17 Kasım 2019 Pazar 23:05 Tech by VidyomeVideo Player 00:00 | 01:05 Online Video Platform 0 Aramızda 15-20 yıldır bu şekilde hayata tutunmaya çalışan öğretmenler var. Aynı çatı altında kadrolu ve sözleşmeli öğretmenin üçte biri oranında ücret alıp eğitimin aksamaması için çabaladık. Mesleğimizi sevdiğimiz için de bundan hicbir zaman geri durmadık. Ancak bu uygulamanın gerek insani gerekse Islami anlamda yerinin olmadığını en az bizler kadar sizler de farkındasınızdır. Öğretmenlik mesleği, hataya yer bırakılamayacak kadar mühîm ve kutsal bir meslektir. Takdir edersiniz ki öğretmenin gerçek anlamda faydalı olabilmesi için hem ekonomik hem de sosyal anlamda kendini iyi hissetmesi gerekmektedir, ancak mevcut durumda buna yer bırakılamamıştır. "Ücretli Öğretmenlik" garabetininin yol açtığı buhranları (aile parçalanmaları, intihar vb.) bildiğinizi düşünmekteyiz. Buna karşın bir adım atılamamasını da garipsemekteyiz.  Öğretmenlik mesleğinin kadrolu,sözleşmeli ve ücretli olarak kategorize edilmesinin mantıklı bir izahatını beklemekteyiz. Sosyal güvenceden yoksun, asgari ücretin altında bir ücretle, yarım sigortayla çalışan, tatillerde ücret alamayan, her an işten  çıkarılma korkusuyla yaşayan bu öğretmenlerimiz, sizlerin reva gördüğü bu muameleyi maalesef ki sosyal çevreden (yönetici,veli,öğrenci...) de görmektedirler. Yıllarını eğitime adamış, hiçbir suretle geri durmamış, hem ekonomik hem sosyal açıdan baskılanan bu öğretmenlerimizin  bir an önce çalışma gün sayıları dikkate alınıp KADROLU olarak göreve başlatılıp hak ettikleri değere kavuşturulmaları gerekmektedir. Öve öve bitirilemeyen eğitim sistemimizde böyle bir "garabet" in görülmek istenmemesinin bir izahı yoktur.

Eski Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ismet YILMAZ'ın iki yıl önce ücretli öğretmenlere ayırdığı 5.000'lik kadroyu takdir etmekle beraber , yanlış PRIM hesaplamaları (16-30), 60 baraj puanı gibi sebeplerden kaynaklı olarak bu atama asla yerini bulmamış, uzun yıllar çalışanlar (10-15-20 yil) dışarda kalmış, birkaç yıllık mezunlar (3-4) atanmıştır. Anlaşılacağı üzere 652 Sayılı KHK'nin  geçici 15. maddesiyle çıkarılan bu kanun, amacından sapmış, mevcut KPSS atamasından bir farkı kalmamıştır. Durumu tüm yetkili merciilere defaatle gerek yazılı gerekse sözlü olarak dile getirmemize karşın mağduriyetin çözümüne yönelik bir çalışma yapılmamıştır.

Son olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün, çağdaş uygarlık ve öğretmen maaşlarıyla ilgili sözlerini hatırlatır, "Eşit işe eşit ücret ve sosyal güvence " şiarından hareketle bu öğretmenlerimizin bir an önce "KADROLU" olarak görevlerine atanmaları hususunda durumu yüksek hassasiyetlerinize sunuyoruz.

MEHMET HALİS EKMEN / ÜCRETLİ TÜRKÇE ÖĞRETMENİ 

 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@