Üniversiteye girişte 'okul başarısı' kalktı...

Üniversiteye girişte 'okul başarısı' kalktı...

Üniversiteye girişte 'okul başarısı' kalktı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) yaklaşık iki hafta kala 1 milyon 800 bin öğrenciyi etkileyecek önemli bir karar aldı.


Üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanma yöntemini değiştirdi. ÖSYM'nin önceki gün yayımladığı kılavuza göre artık yerleştirme puanı hesabında okulların başarısı dikkate alınmayacak. Yalnızca bireysel başarı önemli olacak.


2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunda yer alan yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeler uyarınca yeniden düzenledi. Buna göre artık okulun başarısına göre öğrencinin puanının ağırlıklı hale gelmesi, yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) uygulamasına son verildi. Bunun yerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yani öğrencinin diploma notu dikkate alınacak.


Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak OBP'ye dönüştürülecek. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacak. 50'nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirilecek. Her aday için hesaplanmış ortaöğretim başarı puanı, 0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına katılacak ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacak.


Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenecek alanlarda bir üniversiteye yerleştirilirken ortaöğretim başarı puanı 0,06 katsayısıyla çarpılacak. Elde edilecek ek puanlar yerleştirme puanlarına eklenecek.
 memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.