Üye Öğretmenler İLKSAN’a Neden Kızgın?

Üye Öğretmenler İLKSAN’a Neden Kızgın?

İLKSAN’a üye olan öğretmenlerin eleştirileri neler?

  İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı(İLKSAN)’na zorunlu üyelik kapsamında, istekleri dışında üye yapılan yaklaşık 300 bin öğretmen ne istiyor, ne bekliyor?

 İLKSAN, üye öğretmenlerin aylık maaşından 2021 yılı için ortalama aylık olarak 100 TL kesinti yapıyor. Bu kesintiler maaşlar zamlandıkça artıyor. Bu aidat kesintileri üyelere emeklilikleri durumunda ikramiye olarak geri dönüyor.

 Öte yandan İLKSAN’a üye öğretmenler 12-48 ay aralığında ödemeleri bulunan ikrazlara başvuru yapabiliyor. Bu ikrazlar zaman zaman kampanyalı olmakla birlikte banka kredilerine göre faiz oranları daha düşük oluyor. İLKSAN, evlilik ve çocuk yardımı başta olmak üzere üyelerine karşılıksız nakdi destek veriyor.

 Çeşitli anlaşmalar imzalayan İLKSAN, üyelerine bir çok sektörde ve ülkemizin çeşitli illerinde belirli oranlarda indirim sağlıyor, araç kampanyaları başta olmak üzere çeşitli kampanyalar düzenliyor ve üyeleri için mesai harcıyor.

 Bütün bu çalışmalar doğrultusunda üyelerinin hemen hemen tamamına yakını İLKSAN’dan neden şikayetçi? sorusunun cevabını arayalım.

  1. İLKSAN’a üyelik isteğe bağlı olmalı ve kesinlikle zorunlu olmamalıdır. İLKSAN, en başta üyelik biçimi ile kaybetmektedir. Yapılacak ilk iş, üyeliklerin gönüllülük esasına göre olmasıdır.
  2. Üyelerin maaşından aylık olarak kesilen aidatlar ve emeklilikte ödenen ikramiye karşılaştırıldığında öğretmenlerin kaybı büyüktür. Dolayısıyla ikramiye hesaplama yöntemi değiştirilmeli, yıllara göre gerçekleşen enflasyon, ABD doları, döviz, ons gibi tüm dünyada geçerli birimlerle öğretmenlerin ödedikleri aidatlar yıllar sonra öğretmenlere değerinde ikramiye olarak verilmelidir.
  3. Üyelik sistemi isteğe bağlı olduktan ve ikramiye hesaplama tutarları değiştirildikten sonra maaş kesinti oranları üyelere sunulmalı ve dileyen öğretmenler fazla aidat ödeyerek emekliliklerinde hatrı sayılır bir ikramiye almalıdır.(2020 yılında emekli olan ve yaklaşık 30 yıl aidat ödeyen bir öğretmenin İLKSAN ikramiyesi yaklaşık 40 bin TL’dir.)
  4. İkraz oranları düşürülmeli, sosyal yardımları tutarları artırılmalı, çeşitli sektörlerde daha işlevsel anlaşmalar yapılmalı, kampanyalar sıklaştırılmalı ve üyelerin tamamına hitap edecek şekilde olmalıdır.
  5. Üyelerin rahatsız oldukları konulardan bir tanesi de İLKSAN yönetim kurulu başkanı, üyeleri ve denetim kurulu üyelerinin maaşlarıdır. 2021 yılında İLKSAN yönetim kurulu başkanı maaşı 19.781,30 TL, yönetim kurulu üyelerinin maaşı 14.129,50 TL ve denetim kurulu üyelerinin maaşı 8.477,70 TL’dir. Bu görevlerde yer alanların büyük kısmı bu kurullarda üye olarak aldıkları maaşların dışında da maaş almaktadırlar.

Dolayısıyla İLKSAN yöneticileri üyelerine kulak vermeli, üyelik zorunluluktan çıkarılmalı, emekli ikramiyesi ve sosyal yardımlar yeniden belirlenerek üye öğretmenlerin hakları çiğnenmemeli, ikraz oranları düşürülmeli ve diğer şikayet edilen hususlar değerlendirilmelidir.

İLKSAN üyelerine kulak verir ve gerekli çalışmalar yapılırsa daha etkili ve verimli olarak yoluna devam edecektir. Tam tersi durumda ise yakın bir gelecekte lağvedilmesi gündeme gelebilir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum