banner476

Veliler Hile Yapmaya mı Yönlendiriliyor

İzmir Milletvekili Erdal Aksünger Milli Eğitim Bakanına öğrencilerin raporlarını ve okulların fiziki lartlarını sordu.

Meb Personeli 24.08.2012, 17:32 24.08.2012, 17:32
Veliler Hile Yapmaya mı Yönlendiriliyor
 
 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 22.08.2012

 

Erdal AKSÜNGER

izmir Milletvekili

 

Temmuz 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik dair yönetmelikte7. Maddesi aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

 

MADDE 7 - Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

"MADDE 15 - İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

 

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir."

 

Buna Göre;

 

1- Bakanlığınız okulların başlamasın kısa bir süre kalmasına rağmen böyle bir düzenleme yaparak kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen kanunun henüz uygulaması başlamadan yanlış olduğunu kabul etmekte midir?

 

2- Kanun   çıkmadan   yada   yönetmelik  çıkarılırken   çocukların   okula   başlama yaşına ilişkin bakanlığınızca bilimsel bir araştırma yapılmış mıdır? Eğer böyle bir araştırma var ise bir çocuk kaç ayda psikolojik ve fizyolojik olarak ilkokula başlayabilir?

 

3- Bu yönetmelikle çocuklarının ilkokula başlaması için henüz yeterli gelişmişliği olduğunu düşünmeyen veliler yönetmelikle kanuna karşı hile yapmaya yönlendirme çalışması değil midir?

 

4- Bu yönetmelikle Bakanlığınız sorumluluktan kurtulma adına velilerle hekimleri karşı karşıya getirip çatışma ortamı hazırlanmakta mıdır?

 

5- İlkokulların fiziki koşulları (sınıflar, WC'Ier , sıralar) 60 ayda ilkokula başlayacak çocuklar içinin düzenlenmiş midir?

 

6- Bu eğitim öğretim yılında rapor alıp ilkokula başlamayan 71 aylık çocuklar 2013-2014 eğitim öğretim yılında 83 aylık olacaktır. 2013-2014 velilerinin isteği ile 60 ayda ilkokula başlayacak çocuklarla 83 aylık olacak çocukların aynı 1. sınıflarda eğitim almaları pedagojik olarak sorun yaratmayacak mıdır9 2013-2014 eğitim öğretim yılı için bir tedbir alınmış mıdır?

 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@