Yabancı dil 2. sınıfa indi...

Yabancı dil 2. sınıfa indi...

Yabancı dil 2. sınıfa indi

MEB, öğrencilerin yabancı dil seviyesini yükseltmek için kolları sıvadı. Yabancı dil eğitimine başlama dönemi 2 yıl öne çekildi. Artık öğrenciler 2. sınıftan itibaren yabancı dil öğrenmeye başlayacak


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin yabancı dil seviyesini üst seviyelere çekmek için çalışma başlattı. Öğrencilerin mevcut yabancı dil eğitimiyle istenilen seviyeye ulaşamaması nedeniyle harekete geçen MEB, çocukların özellikle yabancı dili öğrenmenin yanı sıra telaffuzda yaşadıkları sıkıntıların önüne geçmek için eğitim sisteminde değişikliğe gitti.


AĞIR GRAMERE SON


Bakanlık yetkilileri, bugüne kadar uygulanan sistemde çok ağır gramer bilgilerinin öğrencilere aktarıldığını ifade etti. Yetkililer, yabancı dil eğitiminde öğrencilerin kendini ifade etme ve anlama yeteneklerini geliştirecekleri yeni bir dönemin başlayacağını kaydetti. Yeni düzenlemeyle 4. sınıftan itibaren verilen yabancı dil eğitimi de 2 yıl geriye çekildi. Artık öğrenciler 2. sınıftan itibaren itibaren yabancı dil eğitimi alacak.


YOĞUNLAŞTIRILMIŞ SINIFLAR GELİYOR


Yeni sistemde yoğunlaştırılmış yabancı dil sınıflarının önemli bir yer tutacağı öğrenildi. Buna göre 5. sınıftan itibaren Türkçe, matematik, fen ve sosyal bilgiler ile din kültürü ve ahlak bilgisi gibi zorunlu derslerin dışındaki haftalık ders çizelgesinde geriye kalan sürede öğrencilerin seçecekleri bir dilde eğitim almaları için yoğunlaştırılmış yabancı dil sınıfları oluşturulabilecek. Yabancı dil eğitimi için 16 saat fazladan ek ders verilecek. Liseler için de 'kur' sistemi getiriliyor. Bu amaçla öğrencilerin seviyelerinin belirlenmesi için sınav yapılacak. Sonuçlara göre sınıflar, başlangıç, basit, orta ve üst gibi seviyelere göre oluşturulacak.


Eğitime 180 günle devam


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Türkiye'deki eğitim süresinin 180 günle birçok ülkenin gerisinde olduğunu açıklamasının ardından eğitim süresinin uzayacağı; buna paralel olarak yaz tatilinin kısalacağı endişesi boşa çıktı. MEB, 2012-2013 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini belirledi. Bakanlık, önümüzdeki eğitim öğretim yılında da 180 günle eğitime devam kararı aldı. Takvime göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretime hazırlanması 10-14 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak. Birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2012'de başlayacak ve 25 Ocak 2013'te sona erecek. Yarıyıl tatili, 28 Ocak-8 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 11 Şubat 2013 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2013 Cuma günü sona erecek. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ise 16 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak
 
yeni şasfak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.