Yabancı dil eğitimine 'kur sistemi' dönemi...

Yabancı dil eğitimine 'kur sistemi' dönemi...

Yabancı dil eğitimine 'kur sistemi' dönemi

İlköğretimde yabancı dil eğitimi haftada 16 saate çıkacak ve kur sistemine geçilecek. Yeni sistemde öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur atladıkça eğitim gördükleri sınıf da değişecek.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim sistemiyle birlikte dil eğitimi konusunda da yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni eğitim modeliyle, 5. sınıf yabancı dil hazırlık sınıfı olurken, öğrencilerin bu sınıfta göreceği eğitimin 20 saati normal ders, 16 saati ise yabancı dil dersi olacak. 5. sınıftan itibaren öğrenciler yabancı dilde kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı da değişecek. Yeni modelde, ikinci 4 olarak nitelendirilen ortaokul kısmının ilk bir yılı yabancı dil ağırlıklı sınıf olacak. İlkokul 2. sınıfta yabancı dil eğitimi almaya başlayacak olan öğrenciler ortaokulda ciddi bir dil eğitiminden geçmiş olacak. Bakanlık bazı okullarda yabancı dil hazırlık sınıflarını ortaokulda uygulayacak.


6 AŞAMALI DİL EĞİTİMİ


Yeni sistemle 5. sınıftaki öğrenciler haftanın 36 saatinde 20 saat normal derslerden eğitim alırken 16 saat sadece yabancı dil eğitimi alacak. Yabancı dil eğitiminin ilkokul 2'inci sınıfa indirilmesi ve ortaokul 5. sınıfta yabancı dilin ağırlık kazanmasıyla yabancı dil öğretmeni açığı doğacak. Türkiye'de İngilizce, Almanca, Fransızca'nın yanı sıra ikinci dil olarak Çince, Rusça, İspanyolca, İtalyanca. Arapça ve Japonca da öğretiliyor. Bakanlığın ağustosta yapacağı 40 bin öğretmen atamalasının da buna göre şekilleneceği düşünülüyor
 
YENİ ASYA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.