YGS, LYS Yerine 'Skor Sınavı' Önerisi

YGS, LYS Yerine 'Skor Sınavı' Önerisi

YÖK, Yüksek Öğretim Strateji Belgesini hazırlamak için sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarını temsilcilerini bir araya getirdi. Çalıştayda üniversiteye giriş sistemi ve lise eğitimini değiştirecek öneriler de üretildi.

 YÖK,yüksek öğretimin sorunları ve çözüm önerilerinin yer alacağı Yüksek Öğretim Strateji Belgesini hazırlamak için sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarını temsilcilerini bir araya getirdi. Çalıştayda üniversiteye giriş sistemi ve lise eğitimini değiştirecek öneriler de üretildi: Lise eğitiminin basitleştirilsin, bilgiyi kullanım becerileri kazandırılsın, üniversite sınavı yılda birkaç kez değişik branşlarda yapılarak skorlar belgelenmeli. Her bir bölüm istediği skor üzerinden seçme yapsın, Yetenekli ve imkânı kısıtlı öğrencilerin eğitimi devlet ve özel sektör tarafından karşılansın… 

Yükseköğretimin sorunlarını tespit etmek için yapılan ve bugüne kadar, rektörler, üniversitelerin idari personeli, akademisyenler ve öğrenciler olmak üzere 300 kişi ile yapılan Yükseköğretim Strateji Belgesi Çalıştayı’nın üçüncüsü önceki gün yapıldı. TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nde yapılan çalıştaya kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları katıldı. İnsan Hakları Derneği’nden Diyanet İşleri’ne, Genelkurmay’dan Türk Eğitim Vakfı’na kadar pek çok 95 kurumun yapıldığı toplantıda katılımcılar yüksek öğretime giriş sistemi, finansman, akademik kariyer, araştırma, üniversite toplum işbirliği, kalite gibi konularda sorunları tespit etti ve çözüm önerileri sıralandı. Sunulan çözüm önerileri bugüne kadar yapılan önerilerle birlikte strateji raporuna katkı sağlayacak. 5 yıl sonra yenilenecek strateji raporu için üçüncü çalıştayda özellikle üniversiteye giriş sistemine dair çarpıcı tespitler ve öneriler yapıldı. Önerilerden pek çoğu MEB ve ÖSYM’nin hali hazırda üzerinde çalıştığı konulardı. Öneriler şöyle: 


• Yetenekli ve imkânı kısıtlı öğrencilerin tespitine öncelik verilmeli. Bu öğrencilerin eğitimi devlet ve özel sektör tarafından üstlenilmeli. 


• Lise eğitiminin basitleştirilmesi, fazla malumat verme yerine bilgiyi kullanım becerileri kazandırılmalı. 


• Sınavlar tek bir günde ve alanda değil, yılda birkaç kez değişik branşlarda yapılarak skorlar belgelenmeli. Her bir bölüm istediği skor üzerinden seçme yapmalı. 


• Okulların rehberlik birimleri, meslek odaları, STK’lar MEB ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar güncel meslek ve kariyer bilgilerini öğrencilere okullarda basılı ve görsel materyallerle programlı şekilde sunmalı. 
• İhtiyaç duyulan alanlar bir kurul veya komisyon tarafından tespit edilerek MEB ile üniversiteler arasında bir planlama ile bölümler kontenjanlar oluşturulmalı. 


• Belli bir disiplinin eğitimi ile mesleki eğitim birbirine karıştırılmamalı, öğrenciler mezuniyet sonrasında ihtiyaç duyacakları bilgi ve beceri ile donatılmalı. Ayrım gözetmeksizin bir disiplinin her tür bilgisi her öğrenciye sunulmamalı. 


• İlköğretim ikinci kademeden itibaren kariyer ve mesleğe dönük kariyer ve rehberlik hizmeti başlamalı. 


• Üniversitelerde bölümlerin kotenjanları belirlenirken ülke ihtiyacı, akademik personel, fiziki alt yapı dikkate alınmalı. 


KUTU Performansa göre ödenek 


Eğitim öğretim, araştırma, akademik kariyer, üniversite toplum işbirliği, finans, kalite konularındaki sorunlara önerilen çözümlerden bazıları ise şöyle: 


  • Üniversitelere teknoloji transfer ofisleri, proje ofisleri ve sivil toplum üniversite işbirliği ofisleri kurulsun. 
  • Üniversite ödenekleri performans odaklı olmalı. 
  • Meslek örgütlerinin de içinde bulunduğu akredite mekanizması kurulmalı. 
  • Üniversitelerin tüm fakülte ve bölümlerinde eğitim gören her öğrenciye alanında zorunlu pratik çalışma, staj yaptırılmalı.
Radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.