Zoom'da bir skandal daha! Binlerce öğretmenin kişisel bilgileri çalındı

İstanbul'da 'Kendini Geliştir Geleceği Değiştir' adlı proje kapsamında 'Strateji Üsküdar' programına katılan öğretmenlerin kişisel verileri hack'lendi. Eğitimin görüntülü konuşma programı 'Zoom' üzerinden gerçekleştirileceği ilan edilmişti. Fakat 'Zoom' kullanmayan öğretmenlerin de internette yayınlanan listede bilgilerinin bulunduğu belirtiliyor. Bu nedenle hack saldırısının hedefinde 'Zoom' değil, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün olabileceği düşünülüyor.

Meb Personeli 28.04.2020, 10:32 28.04.2020, 12:50
Zoom'da bir skandal daha! Binlerce öğretmenin kişisel bilgileri çalındı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin kişisel verilerinin çalındığını doğrularken, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) soruşturma başlattığını açıkladı.

MEB’den sozcu.com.tr‘ye yapılan açıklamada “BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi programa hacker saldırısını 13 Nisan’da tespit etti. Bakanlığımız, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Sorumlular hakkında da soruşturma açıldı” ifadelerine yer verildi.

Sanal korsanlık skandalı kapsamında 4 bin 552 öğretmenin ad/soyad, kimlik numarası ve e-posta adresinin de yer aldığı iletişim bilgileri www.readtiger.com adlı sitede yayınlandı.

MEB, hacker saldırısının ilk belirlemelere göre Üskürdar’daki program bazında gerçekleştiğini ve genele yayılmadığını açıkladı. Bakanlık, yetkili birimlerden izin alınmadan bu tür programların yapılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtti.

PROGRAMDA 67 SEMİNER, 95 ATÖLYE VAR


Programa 17 üniversiteden çok sayıda profesör ve doçent düzeyinde akademisyen ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri konuşmacı olarak katılmıştı. Program süresinde öğretmenlerin 162 eğitim alacağı duyurulmuştu. Proje 67 seminer ve 95 atölyeden oluşuyordu.

Öğretmenler kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlaması amaçlanan şu etkinlikleri kendi isteklerine göre tercih etti:

Etkili İletişim, İrade Eğitimi, Mandala Atölyesi, Ritim Atölyesi, Kodlama, Masal Anlatıcılığı, STEM ve Arduino Eğitimi, Enneagram 9 Tip Mizaç Modeli, Stres Yönetimi, Uygulamalı Fotoğrafçılık Eğitimi, Masal Anlatıcılığı, Doğa Oyunları.

Sultan Uçar
SÖZCÜ

Yorumlar (2)
Zeynep Çaldar 2 ay önce
Arkadaşlar haftalardır söyleniyor bu programı kullanmayın diye.Bir ürün bedava ise orada asıl ürün sis oluyorsunuz.
Ali Parıldar 2 ay önce
Allah'tan geçen ay okul müdürümüz sayesinde Eduves yerli uygulamasına geçtik.Antalya ve Bursa okullarımızda Eduves yazılımını kullanıyoruz.Verilerimizi kendi sunucularımızda tutuyormuşuz.Bu haberleri okudukça ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gördük

Gelişmelerden Haberdar Olun

@