Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.

 TBMM  Genel Kurulunda, zorunlu  eğitimikademelendirerek 12 yıla çıkaran yasa teklifinin 1. Bölümünü kabul edildi.

 
''Temel kanun'' olarak görüşülen, 1 ile 13. maddeleri içeren 1. Bölümdeki maddelere göre, zorunlu  ilköğretim  çağı, 6-14 yaş yerine 6-13 yaş grubundaki  çocukları  kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın  eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim  yılı sonunda bitecek.
 
İlköğretim ; 4  yıllık  zorunlu ilkokul ile 4  yıllık zorunlu ortaokuldan oluşacak.
 
yıllık   okullardakesintisiz   eğitim  yapılan ilköğretim  kurumları, artık ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız  okullar  şeklinde kurulacak. Ancak ortaokullar, imkan ve şartlara göre ilkokul veya  liselerle   birlikte  de kurulabilecek.
 
İlköğretiminözel  idare  bütçelerinden   yıllıkgelirin  en az yüzde 20'si  oranında  elde edilecek  gelirleri ; ortaöğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer  ihtiyaçlarının  karşılanması için de  kullanılacak .
 
İlköğretim  ve  Eğitim  Kanunu'nda yapılan bu değişiklikler, Milli  Eğitim  Kanunu'nda da yapılıyor.
 
-İmam-hatip ortaokulları-
 
İlköğretim  kurumları tanımlanırken, ''imam-hatip ortaokulları'' da bu tanımda yer aldı. Buna göre,  ilköğretim  kurumları; 4  yıllık  zorunlu ilkokullar, 4  yıllık  zorunlu ve  farklı   programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.
 
Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında;  lise   eğitimini  destekleyecek şekilde  öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve ''Hz. Peygamberimizin  hayatı '', isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlıkça belirlenecek.
 
Ortaöğretim ise ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarını kapsayacak. Bu okulları bitirenlere, ortaöğretim diploması verilecek.
 
Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bakanlar Kurulu, uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı erteleyebilecek.
 
Teklifle, ilgili kanundaki ''8 yıllık kesintisiz ilköğretim'' ibaresi ''ilköğretim ve ortaöğretim'' şeklinde değiştiriliyor ve ''8 yıllık kesintisiz'' ibaresi çıkarılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.