banner476

35 yıllık öğretmeni emekli eden görüntü

ANTALYA Konyaaltı Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi'nde 21 yıldır görev yapan, 35 yıllık tarih öğretmeni 57 yaşındaki Ahmet Hilmi Kancı, geçen öğretim yılı sonunda derse girdiği sınıfta biri hariç tüm öğrencilerin uyuduğunu görünce emekliye ayrıldı.

Meb Personeli 21.07.2014, 12:30 21.07.2014, 12:31
35 yıllık öğretmeni emekli eden görüntü
 Öğrencilerin uyuduğu sahneyi cep telefonuyla görüntüleyen Ahmet Hilmi Kancı'nın emekli olması üzerine Eğitim- İş Antalya Şubesi'nce veda töreni düzenlendi. 35 yıllık öğretmenlik mesleğinde Niğde, Aksaray, Kayseri ve Antalya'da görev yapan Ahmet Hilmi Kancı, 1993'ten itibaren Konyaaltı Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi'nde tarih öğretmeni olarak görev yapıyordu. Son yıllarda eğitim sistemi, toplumsal duyarlılık ve aile bütünlüklerinde ciddi yozlaşma ve bozulma yaşanmaya başladığına dikkat çeken Kancı, bu durumun öğrencilere çok ciddi yansıdığını, eski sevgi ve saygı kurallarından çok uzaklaşıldığını kaydetti.

'UMURLARINDA DEĞİL'

Öğrencilerin derslere verdiği önemin de çok düştüğünü, ödev verildiğinde yapmayan öğrencinin rahatlıkla 'yapmadım' deyip, zayıf verilse de umurunda olmadığı bir tavır sergilediğine işaret eden Kancı, şunları söyledi:

"Örneğin okulun önündeki caddede sigara içen öğrencileri görüyorum, yanlarına gidiyorum ama içmeye devam ediyorlar ve niye sigara içtiklerini, doğru olmadığını söylediğimde de 'okulun içinde içmiyoruz' diye çok rahat cevap verebiliyor. Eğitim sistemimiz artık Milli Eğitim çalışanları, okul idarecileri ve öğretmenlerimizi yalnızlaştırmıştır. Okullarımızdaki genel disiplin maalesef zayıftır. Eğitim çalışanları veli karşısında savunmasız bırakılması, haklarının savunulmuyor olması gibi nedenlerle okul idarecileri ve öğretmenler öğrencilere müdahale edemez duruma gelmiştir."

'SİSTEM İHBARCILIK ÜZERİNE KURULMUŞ'

Eğitim politikalarının yeniden gözden geçirilmesi ve acil önlemler alınması gerektiğini kaydeden Ahmet Hilmi Kancı sözlerini şöyle sürdürdü:

Doğan Haber Ajansı
Yorumlar (20)
İMPARATOR4731 6 yıl önce
acaba öğrencilerin bu hale düşmesinin sorumluları kim.bence meb bakanı müsteşar ve malum sendika....her gelen bakan eskiyi kaldırıp yeniyi getirdik bu esikisinden daha ii diye diye eğitimin içine ............anlayana öğretmenide tebrik etmek lazım en güzel cevabı vermilş..
öğrenci 6 yıl önce
acaba kendisi öğrencilerine nasıl bir ders anlatıyor ki herkes uyuyor.. kendini günümüz şartlarına adapte edemeyen öğretmenlik yapamaz. tabi öğrenciler haklı demiyorum. kötü davranışlar ailede başlıyor orası ayrı..
Seda 6 yıl önce
tarih dersini bu kadar değersizleştirenler utansın bence bu görüntüden
öğretmen 6 yıl önce
geç bile kalmış 35 yıl ne demek yenilere yer açalım beyler
helal 6 yıl önce
herkes yapamaz.
lise mat 6 yıl önce
çok geç kalmış sayın hocam emekli olmamakla kadrolar boşalsın lütfen......
SERHAT1453 6 yıl önce
ne yazıkki hocamıza hak veriyorum.eğitimde duyarlı bir öğretmen olarak bu işin sevgi ve saygı dairesinde optimum sonuçlar verdiğini düşünüyorum.popüler kültürün değer yargılarını alt üst etmesi en büyük sorunumuz.bu durumu sadece okulda değil kendimizden çevreye hep görüp yaşamıyor muyuz?olaya kadro boyutuyla bakanlar ben dersane öğretmeni olarak yorum yazıyorum ve önce insan diyerek olayi basitleştirmiyorum
sınıf 6 yıl önce
yani bi zahmet emekli ol sayın hocam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@