banner476

Bakan Avcı'dan, Öğretmenlere Kıyafet Serbestliği Açıklaması

Bakan Avcı, Kanal 24’te “Söz Bitmeden” Programının Konuğu Oldu

Meb Personeli 09.07.2014, 16:06 10.07.2014, 02:37
Bakan Avcı'dan, Öğretmenlere Kıyafet Serbestliği Açıklaması
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kanal 24 Televizyonu’nda Gazeteci-Yazar Elif Çakır’ın hazırlayıp sunduğu “Söz Bitmeden” programında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

ELİF ÇAKIR: Peşinde olduğum ve takip ettiğim bir konu var, o da ortaöğretim kurumlarında bu kılık kıyafete yönelik olarak, Ömer Hocaya da daha önce sormuştum; kıyafet serbestisi, yani başörtü serbestisini getirecek olan bununla alakalı bir yönetmelik vardı, bunu kaldırmayı düşünüyor musunuz? 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI NABİ AVCI: Şimdi aslında bana kalsa, ben Meclis İç Tüzüğü’ndeki de dahil olmak üzere bütün kıyafet yönetmeliklerinin kalkmasından yanayım. Çünkü bir insana, şüphesiz her ortamın kendine göre asgari olurları ve olmazları vardır, ama insanlar bunu sosyal muaşeret içerisinde zaten bilirler. Yani aileden bilirler, okuldan bilirler, çalıştıkları kurumdan bilirler. Ha bir de belli meslek alanlarında, işte askerlerde falan üniforma zorunluluğu olan, yani üniformasıyla ancak görevini hakkıyla icra edebilen meslekler ayrı. Ama onun dışında bu kıyafet yönetmelikleri bana 
çok sıcak gelmiyor. Türkiye oraya doğru da gidiyor yavaş yavaş, herkes bunu anlamaya başlıyor. Bundan ötürü kıyamet kopmayacağını herkes gördü. İşte kamu çalışanlarının kıyafet serbestisi deniyor ama, o bile sanki böyle hani bir 
izin; hayır, bu doğal bir hak, insanlar kendilerine nasıl yakıştırıyorlarsa öyle giyinmeleri kamu çalışanı da olsalar, dediğim gibi belli bir meslek grupları dışında. Eğitimde de biz bugüne kadar hiçbir zararını görmedik, yani şu uygulamaya başlayalı beri öğretmenlerimizin öyle, özellikle bazı hanım öğretmenlerimizin şöyle ya da böyle giyiniyor olmalarından ötürü eğitimimizde herhangi bir kalite kaybına… Tam tersine, istedikleri gibi giyinebilen, özellikle hanım öğretmenlerimiz için söylüyorum, istedikleri gibi giyinebildikleri için mutlular ve dolayısıyla o mutluluklarını çocuklarımıza da yansıtıyorlar, daha 
başarılı öğretmenler oldular, işlerini daha çok seviyorlar, daha isteyerek geliyorlar görevlerine, sınıflarda daha mutlular. Çocuklar da bunu çok çabuk hissederler, onun için iyi bir şey yaptık. 
Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (30)
öğreti-yorum 6 yıl önce
hık mık yapma be adam...erkek öğretmenler üvey evlat mı?kravata gömleğe mecbur ediyorsunuz bizi.başörtüsü serbest oldu diye bitti mi iş?
Gameofmeb 6 yıl önce
hanım öğretmenler serbest miymiş? sadece bi kısmı olmasın?
öğrt 6 yıl önce
erkek öğretmenlerin derslerin de de kaliteyi artırmak için erkek öğretmenlerin derslerinde öğrencilerin daha mutlu olmaları için erkek öğretmenlerin de giyim kuşamına düzenleme getirilsin o zaman .... Türkiye uçar :)
lafın kısası 6 yıl önce
kılık kıyafete dair zorba yönetmeliklerin tamamen kaldırılması ümidi ve inancıyla bekliyoruz.
komik 6 yıl önce
kimse demiyor ki takım elbise giyilmesin, serbest olsun diyor yüzbinler. dileyen giysin dilemeyen giymesin dileyen sakal bıraksın dileyen bırakmasın...burası artık k.kore değil!!!!
Hak 6 yıl önce
evet teşekkürler sayın bakan bu icraatınız en güzel icraatlerinizden birisi bir de teog iyi oldu
tşk sayın nabi avcı 6 yıl önce
fakat bu serbestliği bir de resmiyete dökseniz daha bir güzel olur o kraldan çok kralcı yöneticilere cevaben.
ışık 6 yıl önce
erkek öğretmenlere takım elbise, kravat vs. zorunluluğu işkenceden başka bir şey değil. bu durum geri kalmışlığın göstergesi gibi.. sayın bakanımızdan serbestlik konusunda ışık görmek beni çok mutlu etti. inşallah en kısa sürede serbest olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@