BİLİŞİMCİLER NE İSTİYOR?

Bilişim Derslerinin her kademede zorunlu olması ve topluma bu yönde bir bilinç kazandırmak için 22 Temmuz Salı Günü Bilişim Öğretmenleri Twitter’da büyük bir etkinlik gerçekleştiriyor.

Meb Personeli 22.07.2014, 08:07 22.07.2014, 08:08
BİLİŞİMCİLER NE İSTİYOR?
 Bilişim Derslerinin her kademede zorunlu olması ve topluma bu yönde bir bilinç kazandırmak için 22 Temmuz Salı Günü Bilişim Öğretmenleri Twitter’da büyük bir etkinlik gerçekleştiriyor.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinden edindiğimiz bilgilere göre, twitter platformunda TT yani Trend Topic olmak için saat 22:00'de belirlenen hastag ile bilişim eğitiminin önemine dikkat çeken twitler atılacağı söylendi. Her etkinliklerinin çok ses getirdiğini ayrıca belirten Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri düzenlenecek olan büyük twitter etkinliğinin ise daha çok ses getireceğini etkinlikte öğretmeni, öğrencisi, akademisyeni ile bir bütün halinde tüm paydaşların katılımı ile bir bütün olunacağını ve Türkiye gündemine gireceklerini söylediler.


Bilişim Öğretmenlerinden Twitter Öncesi Kamuoyu Açıklaması

Ben 21. Yüzyılda dersleri sadece 5. Ve 6. Sınıfta zorunlu olan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinden birisiyim. Avrupa sürekli teknoloji üretebilmek ve gelişebilmek için eğitim politikalarını çağımıza göre düzenlerken, Türkiye’nin hiçbir şey yapmaması her bilişimci gibi beni de çok üzüyor. Son dönemin popüler söylemi sosyetede inovasyon kendi içimizde yenilikçilik dediğimiz olay hala Türkiye’nin eğitim sisteminde maalesef yer edinemedi.

Geleneksel eğitim anlayışından çağdaş eğitim anlayışına kâğıt üzerinde geçtik ama ders çizelgeleri yine hiç değişemedi. Bilişim dersi her kademede zorunlu olmalı ki bizler, çocukların teknolojiye karşı ilgi ve yeteneklerini keşfedip, geliştirebilelim. Baktığımız zaman Türkçe, Matematik gibi dersler okullarda her kademede zorunlu iken ve konular her kademede tekrar tekrar gösterilirken 21. Yüzyılda Bilişim dersleri için yapılan ayrımcılığa anlam verilememektedir. Ana dersler diye geçen kavramın içine artık bilişim teknolojileri de eklenmelidir çünkü Avrupa teknoloji ile kalkınmakta ve 5 yaşındaki çocuğa bile kod yazma mantığını öğretmek için çalışmaktadır. ScratchJr, Scratch, Code.org projeleri Avrupa’nın önem verdiklerinden sadece birkaçıdır.

Eğitim sistemimize her kademede zorunlu bilişim eğitimini adapte etmemiz gerekir. Daha temel bilgisayar kullanma becerilerini bilmeyen çocuklara ise direkt kod yazmayı öğretmek hayal kurmaktır. Ülkemde Bilgisayar Mühendisliğini kazanan öğrenci daha işletim sisteminin ne işe yaradığını bilmiyorsa mühendislik bilgi ve becerilerini üniversitede nasıl kazandırabilirsiniz, ancak kağıt üzerinde olur. Teknoloji üretemememizden de belli değil mi? Bir yerden artık başlamak gerekiyor.

Biz kendimizin geleceğini düşündüğümüz kadar Türkiye’nin geleceğini de düşünüyoruz. Bu bir milli meseledir. Milli Eğitim Bakanlığı ise isminde geçtiği gibi milli bir kuruluş olarak toplumumuzun eğitim ihtiyaçlarına cevap vermelidir.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin en az 4 saat olmasını ve tüm kademelerde zorunlu olmasını sizlerden talep ediyoruz. Türkiye ancak bu şekilde teknoloji üretebilir. Saygılar ve selamlar.
Yorumlar (7)
hadi ordan 6 yıl önce
sizin bi halt urettıgınız yok.gidin işinize.1 saat yeter.iyice bo...nu çıkardınız.
vatandaş 6 yıl önce
teknoloji kullanıcı diil üretici olmak zorundayız
mehmettuna68 6 yıl önce
sen git işine aslanım bo.unu çıkarma
DİKKAT 6 yıl önce
bazı okul müdürleri 10 saat ders olduğu halde norm ayırmamışlar. bazı okulları tebrik ediyorum 6 saat ders bulunan okullara 1 bilişin normu açmışlar. bilişimin gerçek açık sayısı daha fazla yani.
ahmet 6 yıl önce
öyleyse biz nasıl hindistan gibi on milyarlarca dolarlık yazılım ihracatı yapacaz, neden ilgiltere ilköğretim 1. sınıftan itibaren zorunlu yazılım dersini koydu, araştıralım derim.
bote 6 yıl önce
kesinlikle 4 saat olmali.ama orta ve liselerde ve zorunlu olmali.
mağdur böteci 6 yıl önce
kadir gecesinde diyorumki seninde bölümün ne ise mesleğin ne ise bizimle aynı zorlukları çekersin inşallah bu ülkenin senin gibi geri kafalılardan kurtulması lazım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@