banner476

Eğitime Hazırlık Ödeneği Tüm Eğitim Çalışanlarına Ödenmelidir

Eğitime Hazırlık Ödeneği Sadece Öğretmenlere Değil, Tüm Eğitim ve Bilim Emekçilerine Ödenmeli, Ayrımcı Uygulamaya Artık Son Verilmelidir!

Meb Personeli 12.08.2014, 13:40 12.08.2014, 13:41
Eğitime Hazırlık Ödeneği Tüm Eğitim Çalışanlarına Ödenmelidir
 Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu`nun `Eğitime Hazırlık Ödeneği Sadece Öğretmenlere Değil, Tüm Eğitim ve Bilim Emekçilerine Ödenmeli, Ayrımcı Uygulamaya Artık Son Verilmelidir!` başlıklı açıklama metnidir. 

 

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde, öğretim yılına hazırlık ödeneği 850 TL olarak belirlenmiştir. Ancak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu`nun ek 32`nci maddesinde eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil olan öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup, fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleriyle yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil),  hazırlık ödeneğinin verileceği belirtilmiştir. 

Öğretmen olmayan ve eğitim hizmetleri içindeki emekleri yıllardır görmezden gelinen tüm eğitim ve bilim emekçilerine yönelik olarak yıllardır sürdürülen ayrımcı ve adalet duygusundan yoksun uygulamanın bu yıl da ısrarla sürdürüleceği anlaşılmaktadır. 

Hükümet ile Memur Sen arasında imzalanan "ihanet sözleşmesi" ile birlikte 2014 yılı için verilen zamlar, yüksek enflasyon nedeniyle şimdiden buharlaşmış, bu yıl enflasyon farkının ödenmeyecek olması yaşanan mağduriyeti daha da arttırmıştır. Yıllardır, eğitim ve bilim emekçileri ülkenin dört bir yanında karşı karşıya olduğu bütün zorluklar karşısında fedakarca çalışmasına rağmen maaşlarda yaşanan erimenin önüne geçilememiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır sadece öğretmenlere "eğitime hazırlık ödeneği" ödemekte, eğitim hizmetlerinin tüm eksikliklerine rağmen en iyi şekilde yapılması için emek harcayan diğer eğitim emekçilerinin emeğini görmezden gelmektedir. Oysa Türkiye`de eğitim ve yükseköğretim alanında çalışan yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi vardır ve onlar da bu ödeneği almayı sonuna kadar hak etmektedir. 

Her eğitim-öğretim yılı başında ödenen eğitime hazırlık ödeneği hem oldukça yetersizdir hem de sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle sendikamız tarafından sürekli eleştirilmektedir. Bakanlık söz konusu ödeneğin sadece öğretmenlere ödendiğini belirtmesine rağmen, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığında Kur`an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen "öğreticilik" yapanlara da eğitime hazırlık ödeneği ödenecektir. Bu durum, MEB`in yıllardır savunduğu "eğitim-öğretime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere ödenir" savunusunu açıkça çürütmektedir. 

Eğitime hazırlık ödeneğinden sadece öğretmenler değil, hizmetli, memur, üniversitelerin akademik ve idari personeli, YÖK, Yurt-Kur ve ÖSYM gibi alanlarda çalışanlar da ayrım gözetmeksizin yaralanmalıdır. Aksi bir uygulamanın resmen ayrımcılık olacağı açıktır. 

Eğitim Sen, yıllardır eğitime hazırlık ödeneğinin iki tam maaş tutarında ve yılda iki kez, tüm eğitim ve bilim emekçilerine verilmesini savunmuştur. Sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin eğitime hazırlık ödeneği almasını, eğitim-öğretim alanında çalışan herkesin bu haktan eşit koşullarda yararlanmasını talep ediyoruz. 


EĞİTİM-SEN

Yorumlar (24)
dexter 6 yıl önce
ya tabi tabi.. eğitim ödeneği sadece sınıfa girip ders anlatana ödenecek. anlaşıldımı teröristsen....
ayyıldız 6 yıl önce
öğretmen olmayanın ne ilgisi var bu ödenekle!!!
aynen sadece öğretmene 6 yıl önce
yiyiciler torpille aldıgınız atadıgınız herkese ödensin dimi...
remziye35 6 yıl önce
çok doğru. sınıfa girmeyene olmamalı. yerinde bir karar.
POLAT 6 yıl önce
karni doymaz öğretmenler size 5bin verseler gene karniniz doymaz
Hamo urfa 6 yıl önce
lo derse girmeyene verilmemeli asla kabul edmiyem urfadan sıcaklardan selamlar
borçka 6 yıl önce
tabii tabii bu ödenek kırtasiye ödeneğidir, kıymetli öğretmenlerimiz bu para ile kağıt kalem alıyordu dimi!!! siz gelin bakalım size tek sayfa kağıt veriyormuyum alın 750,00 tl paranızla bundan sonra hertürlü eğitim ihtiyaçlarınızı!!!
Metin 6 yıl önce
hizmetllerin memurun fiillen eğitim öğretimle ilgisi yok ve de siniflari farkli, herkese ödeneğin ne anlami var, sadece yaranmak için bir şey söylemeye gerek yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@