Öğretmenevleri Kimin Evi?

Öğretmenevleri Kimin Evi?

​Öğretmenevlerinde kalan üyelerimiz öğretmen evlerinin bir gecelik ücretinin ve yemek ücretinin hemen hemen özel sektörler aynı olduğunu, diğer kamu kuruluşlarının konukevlerinin daha ucuz olduğunu belirtmektedirler.

 Bu bağlamda TÖS’ünyaptığı araştırmaya göre bir gece öğretmen evinde konaklama ücretinin öğretmenevinin bulunduğu şehir merkezinde bulunan otel ücretlerine yakın olduğu, yemek ücretinin lokantanın yemek ücretlerine yakın olduğu, öğretmenevlerinde konaklamak isteyenlerin konaklayamadığını ve konaklamak için yer olmadığının söylenmesi ve daha önemlisi diğer kamu kuruluşlarının konukevlerinde sunulan konaklama ve yemek gibi hizmetlerin öğretmen evlerinden daha ucuz olduğu gözlenmiştir.

TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN ÖNERİSİ

Öğretmen öğretmenevlerinden şimdiye göre daha ucuz ve nitelikli hizmet almak istiyor. Buna ilişkinde olarak şunlar yapılmalıdır:

1. Kurumlar vergisi kanunun 4.maddesi d bendinde kurumlar vergisi muafiyetinden kimlerin yararlanacağı belirtilmiştir. Bu maddeye öğretmen evleri ve öğretmenlere ait sosyal tesisler ibaresi eklenerek Kurumlar Vergisi’nden muaf olması olmaldır.

2. Diğer bir Kurumlar Vergisi muafiyeti sağlama yöntemi ise öğretmen evlerini ve öğretmenlere ait sosyal tesisleri idari yapılanma bakımından Kamu Kooperatifi haline dönüştürülmelidir.

3.Öğretmenevinin yaptığı mal teslimi ve hizmetlerin Katma Değer Vergisi (KDV)’den muaf tutulmalıdır.

4.Öğretmenevlerinin ve diğer öğretmenlere ait sosyal tesislerin kar ve zararlarının kendilerine ait olması yerine merkezi bir denetimdeki fon yönetimine bırakılmalıdır. Zarar eden tesislerin zararları bu fondan karşılanacaktır. Kar eden öğretmenevleri ve öğretmene ait sosyal tesislerin karlarının en az % 70’i bu fonda toplanacaktır. Kar eden Kuruluşların harcamaları kendilerine ait olmak üzere yıllık karlarının % 30’unu geçemeyecektir.

5. Öğretmen evi ve öğretmene ait sosyal tesislerin yönetimindeki Müdür ve Müdür Yrd. hariç (bunlar şu anki mevcut duruma göre Bakanlık personeli olup maaşları Devlet tarafından karşılanmaktadır) tüm çalışan personelin devlete ait sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kurumlar personel giderleri yükünden kurtulabilir. Bu şekilde daha iyi hizmet ve kalite standardı en az maliyetle sağlanabilir.

6. Öğretmen evleri ve diğer tesislerin mal ve hizmet ihtiyaçları merkezi bir birimden sağlanması ile uygun fiyata mal alımı yapılacaktır.Merkezi bir birimden ihale edilen toplu mal ve hizmet alımları yapılan sözleşmelere göre en uygun fiyatlı ve kaliteli şekilde sağlanacaktır.

7.Öğretmenevleri ve öğretmenlere ait sosyal tesislerden daha kaliteli ve daha ucuz hizmet almak istiyorsak yasa değişikliklerinin bir an önce yapılması gerekmektedir.

Dikmen ONAT

TÖS Genel Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum