Öğretmenler Çalışan Eş Tercih Ediyor

Öğretmenler Çalışan Eş Tercih Ediyor

Bağımsız Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası(Bağımsız Eğitim-Sen) tarafından yapılan araştırmaya göre, bir öğretmenin ortalama düğün masrafını karşılayabilmesi için 2 yıl boyunca kazancını harcamadan biriktirmesi gerekiyor.

 Araştırma sonuçları normal standartlardan başlayan bir düğün için 27 bin lira ile 98 bin lira arasında bir paraya ihtiyaç olduğunu gösterirken, evliliğe adım atmak isteyen bir öğretmenin aldığı ortalama  2 bin 300 lira ücret ile bu parayı biriktirmek için 2 yıl boyunca maaşını harcamaması gerektiğini gösteriyor.

 

Aynı şekilde yaklaşık 890 TL aylık geliri olan asgari ücretlinin ortalama standartlarda bir düğün yapabilmesi için gelirini hiç harcamadan 6 yıl boyunca biriktirmesi gerekiyor.

 

Düğün masrafları

 

Bağımsız Eğitim-Sen araştırmasında, öğretmenlerin düğün masraflarını karşılayamamaktan korktukları ve bu sebeple birçok genç öğretmenin evlilikten uzak durduğu da belirlendi.

 

Araştırmada esas alınan 27 bin 834 lira ile 98 bin 712 lira arasında ki düğün masraflarının hesaplanmasında düğün organizasyonu, salon, gelinlik, damatlık, gelin ve damat ayakkabısı, alyans, tek taş yüzük, damat tıraşı, gelin arabası, balayı masrafı, yatak odası takımı gibi 38 farklı kalem gider hesaplandı. Bu rakamlar arasında en masraflı olanı ise düğün salonu kirası oluşturdu.

 

Çalışan Eş Tercihi

 

Öğretmenlerin bu tür sıkıntıları aşmak ve gelecek kaygısı yaşamamak adına eşlerini de çalışan kişiler arasından seçtikleri belirlendi. Öğretmenlerin yarıdan fazlasının yine kendileri gibi öğretmenlerle evlendiği, diğer büyük bir bölümünün de kamu çalışanları arasından eşlerini seçtikleri tespit edildi.

 

Evlilik yardımı yapılsın

 

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy, konuyla ilgili olarak, "Milletlerin ve ülkelerin geleceğini sağlam kurulan aileler ile sağlıklı aile içerisinde büyütülen çocuklar belirlemektedir. Ekonomik sıkıntı içerisinde kurulan evin temeli çok çabuk çatırdamakta ve güzel hayallerle kurulan yuvalar hüsranla sonuçlanarak, ülkemizde binlerce aile bu nedenle dağılmaktadır.

 

Acilen Çalışma, Aile, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları çalışma yaparak, öncelikle öğretmenlerden başlanılması kaydıyla evlenecek her kamu görevlisine 30 bin lira karşılıksız yardım yapılmalıdır" dedi.

 

Öğretmenler Çalışan Eş Tercih Ediyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum