banner476

Öğretmenler, Sendikaları Nöbet Ücreti Konusunda Göreve Çağırıyor

Öğretmenler nöbet ücreti beklerken; nöbet şartları daha da zorlaştırıldı

Meb Personeli 06.08.2014, 14:11 06.08.2014, 14:16
Öğretmenler, Sendikaları Nöbet Ücreti Konusunda Göreve Çağırıyor
Öğretmenler, tutulan nöbet karşılığında ek ders ücreti verilmesini beklerken; yönetmelik değişikliğiyle tutulacak nöbetin süresi uzatıldı.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; ''Öğretmenlerin nöbet görevi dersten 30 dakika önce başlar 30 dakika sonra biter, bu süre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.'' şeklinde düzenleme yapıldı.

Eski yönetmelikte 20 dakika olan süre, 30 dakika yapılarak uzatıldı.

Öğretmenlerin beklentisi ise nöbetlere ek ders ücreti verilmesiydi. Konuyla ilgili sendikaların girişimleri vardı; fakat henüz önemli bir gelişme yaşanmadı.

Eğitim-Öğretim hizmet kolunda yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen yetkilileri; "Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Çoğu kurumda nöbetin bir karşılığı varken, eğitim hizmet kolunda bunun bir karşılığının olmaması adil değil. 'Beleş Nöbete Hayır' diyoruz." açıklamalarıyla mücadelelerinin süreceğini ifade etmişlerdi.

Fakat bu talep henüz karşılığını bulmadı. Aksine nöbet süresi daha da uzatıldı. Bu süreç bize gösteriyor ki başta yetkili sendika olmak üzere, sendikalar bu konuda yeterli ısrarı gösteremiyor. Girişimler yetersiz kalıyor.

Mebpersonel.com olarak öğretmenlerin bu haklı talebini tekrar dile getiriyoruz. Çoğu devlet kurumunda olduğu gibi; öğretmenlere, tuttukları nöbet karşılığında ek ders ücreti verilmesini talep ediyoruz.

Sendikaları ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini bu konuda girişimde bulunmaya davet ediyoruz.

İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL.COM
twitter.com/ilkeroztrkk


Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (39)
ashab 6 yıl önce
ahada buraya yazıyorum hangi sendika dik durup hakkımızı alırsa o sendikaya geçeçeğiz...
katılıyorum 6 yıl önce
öğretmenler güvenlik görevlisi değil bize nöbet nasıl tutulur diye eğitim verilmedi öğretmen öğreten demektir...
gdhjeyr 6 yıl önce
eğitim bir sen varken nöbet ücreti değil ders ücretini bile alabildiğinize şükretin.ebs üyelerine duyurulur.
abdullah 6 yıl önce
sen öğretmensin fedakarlık yap diğerleri parayı götürsün aile hekimi alsın 7-8 alsın mühendis 3 alsın polis3-3.5 alsın uzman çavuş 3.5 öğretmen 2.100 al otur ve evindede okula hazırlan yazıııııııııııııııııııııııııııık
eyolcu 6 yıl önce
nöbet büyük sorumluluk ve emektir. tutmayan ile tutan aynı ise tutan enayi mi?
eyolcu 6 yıl önce
nöbet büyük sorumluluk ve emektir. tutmayan ile tutan aynı ise tutan enayi mi?
seçimler 6 yıl önce
öğretmenler seçimlerde ona göre davransınlar
Ne kadar saçma... 6 yıl önce
Yahu nöbetin de ücreti mi olur? Bırakın Allah aşkına... Aslında öğretmenler odasında oyalanacağımıza çıkıp okul bahçesinde, okul koridorlarında öğrencilerle, öğretmenlerle ve idarecilerle iç içe olalım. Okullarımızdaki disiplinin sağlanması için nöbet görevlerinin en iyi şekilde yapılması gerekiyor. Ücretli nöbet görevi olunca daha iyi nöbet mi tutulacak? Güldürmeyelim kendimizi....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@