banner476

Polise talimatlar öğretmen imamdan

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nde Plaka Tanıma Sistemi'nin şifrelerini amirlerine vermeyerek terörle mücadeleyi sekteye uğratmaya çalışan paralel yapıya yakın polislerin Mustafa kod adlı Fatih K. isimli öğretmenden talimat aldıkları ortaya çıktı. Gelişmeler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 9 polis memuru açığa alındı.

Meb Personeli 11.01.2015, 08:30 11.01.2015, 08:33
Polise talimatlar öğretmen imamdan
 Paralel yapının Kobani başta olmak üzere bölgede terör olayları ile ilgili izine Şanlıurfa Emniyeti'nde rastlandı. Yürütülen soruşturmada, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü Lojistik Şube Müdürlüğü’nde görev yapan 3. Sınıf Emniyet Müdürü Taner Korkut, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 4. Sınıf Emniyet Müdürü Kubilay Güngör’ün de aralarında bulunduğu 9 polis açığa alındı. 
ŞİFREYİ GİZLEDİLER

Kobani olayları öncesinde paralel yapıya yakın polislerin bazı bilgi ve belgeleri sümen altı ettiği müfettişlerin incelemesinde ortaya çıkarıldı. Oluşabilecek terör faaliyetkerine karşı emniyet Müdürlüğü, araç giriş çıkışlarını kontrol altına almak için Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'nden Plaka Takip Sistemi’nin (PTS) TEM, KOM, İstihbarat ve Asayiş Şube müdürlüklerine da açılmasını istemiş. 

GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTU

Muhabere Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler Özcan Gökçe, Turgay Pehlivanoğlu ve Mehmet Uludağ yazışmaları sümen altı ederek, en kritik dönemde TEM, KOM, İstihbarat ve Asayiş Şube müdürlüklerinin PTS verilerinden yararlanma imkanı engellediler. Bu gelişmeler üzerine İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerce yapılan incelemelere göre, paralel yapıya yakın polislerin, terörle mücadeleyi zaafa uğratacak girişim talimatlarını Mustafa Kod adlı Fatih K. adlı bir öğretmenden aldıkları tespit edildi. İncelemelerde Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polislerin Siverek’te öğretmen olan Fatih K. isimli Mustafa kod adlı öğretmenin Muhabere Şubesi'nden sorumlu ağabey olduğu belirlendi. 

GENELGEYE RAĞMEN

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olan Fatih K’nın, paralel yapı mensubu polislerle haftalık olarak sohbet programları yaptığı belirlendi. Muhabere Elektronik şube Müdürü Kubilay Güngör’ün TEM, KOM, İstihbarat ve Asayiş Şube müdürlüklerinin KGYS ve PTS kayıtlarını görme yetkisini tek merkezden yönetilmesi gerekçesiyle iptal ettiğini tespit eden müfettişler, Güngör’ün Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2013 tarihli genelgesini açıkça çiğnediğine vurgu yaptılar.  Güngör, bu nedenle açığa alındı.

O abinin kod adı Mustafa

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde resmi olarak yürütülen, “Paralel Devlet Yapılanması/ Gülen Grubu” soruşturmasında 2’si emniyet müdürü 9 polis açığa alındı. Soruşturmada bir öğretmenin, Urfa Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’nün cemaat imamı olduğu belirlendi. Ev toplantılarına katılarak onlara talimatlar veren öğretmen Fatih K’nın, Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’nün “Mustafa” kod adlı imamı olduğu belirlendi. 

Ev toplantılarında personele baskı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün soruşturmayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazıda, “17 Aralık 2014 tarihinde Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne gelen ihbarla ilgili olarak yürütülen soruşturmada, “Mehmet Uludağ, Tugay Pehllivanoğlu ve Özcan Gökçe’nin kamuoyunda paralel yapı olarak bilinen paralel devlet yapılanması için çalıştıkları evlerde toplantılar düzenledikleri, bazı personeller üzerinde baskı kurdukları tespit edilmiştir” denildi ve “Konunun geniş kapsamlı araştırma ve soruşturma gerektirmesi nedeniyle tahkikatın Emniyet Genel Müdürlüğü’nce görevlendirilecek polis başmüfettişleri marifetiyle yaptırılmasının uygun olacağı” görüşüne yer verildi. 

YENİ ŞAFAK YAZMIŞTI

Yeni Şafak, Emniyet Amiri M.B.’nin Urfa’da yaşanan Kobani eylemlerinde istihbarat akışını kestiğini aylar önce yazmıştı. Kobani’de YPG ve IŞİD güçleri arasında günlerdir devam eden çatışmalar nedeniyle Kobani’den kaçan çok sayıda kişi Türk sınırına dayanmıştı. Suruç’a gelen gruplar, olayları protesto etmiş, çeşitli grupların Kobani bahanesiyle düzenlediği provokatif eylemlerinden dolayı arbedeler yaşanmıştı. Suruç’taki bu olaylara rağmen, Şanlıurfa İstihbarat Şube'den İl Emniyet'in üst birimlerine bilgi akışı sağlanmadığı ortaya çıktı. 

yenişafak
Yorumlar (4)
El insaf... 6 yıl önce
kasdettiğiniz nice insan terör yüzünden şehit oldu...siz iyice esfel-i safiline ( aşağılardan daha aşağıya) düşmüşsünüz...para için makam için yolsuzluk için değmez günahtır...
Bu ne yaman çelişki... 6 yıl önce
teröristler polisleri şehit edmeden önce durdurup sen paralelci misin?? diye soruyor değil mi???...para için, rüşvet için, yolsuzluk için, makam için değmez bu yalanlar...
ARTIK TİKSİNİYORUM 6 yıl önce
Polis teşkilatını kevgire çevirdiniz. Tutup bu yalanlara inanmamızı bekliyorsunuz. Pislikler böyle örtülemez.
parelel 6 yıl önce
Biz inanıyoruz kardeşim. Daha bunlar bu yapının yaptığı pislik lerin emin olun on da biri değildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@