Rehber Öğretmenler Nöbet Tutacak Mı?

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde rehber öğretmenlerin nöbet tutmayacağı ile ilgili husus çıkarılınca konu yanlış değerlendirildi. Oysaki Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde rehber öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği açıktır.

Meb Personeli 27.07.2014, 15:01 27.07.2014, 15:02
Rehber Öğretmenler Nöbet Tutacak Mı?
 Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde rehber öğretmenlerin nöbet tutmayacağı ile ilgili husus çıkarılınca konu yanlış değerlendirildi. Oysa ki Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde rehber öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği açıktır.
 
İşte konuyla ilgili mevzuat hükmü: 
 
Çalışma Saatleri ve İzinler
 
Madde 54 - Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli uzmanlar ve psikolojik danışmanların çalışma saatleri ve izinleri ile ilgili konular.
 
14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 99, 102, 103, 104 üncü maddeleri esaslarına göre düzenlenir. Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanların çalışma süreleri haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Bu elemanlar izin ve tatillerini diğer öğretmenler gibi kullanırlar.
 
Verilemeyecek Görevler
 
Madde 55 - Eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanlara yönetim, büro işlerinde, ders, nöbet ve sınav gibi rehberlik ve psikolojik danışmadaki hizmet alanlarıyla ilişkisiz konularda görev verilemez. Ancak bu durum yönetici olarak atanmalarına engel teşkil etmez.

Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı
Yorumlar (37)
deniz 6 yıl önce
@rehber öğretmen, yahu ne kadar zekisiniz, zeka fışkırıyor maşallah... türkçe, edebiyat, mat... bunlar da çok düşük puanla giriyor!!! zeka seviyeni göstermişin maşallah, hadi yatmaya git uyu
yusif 5 yıl önce
Adamlar sadece kilo almakla mesgul. Bir cogunun da rehberlige ihtiyaci var. Bu da yaman bir celiski zaten :)
caner 6 yıl önce
yuh diyorum başka bir şey demiyorum author efendi..2011 de pansiyon belleticiliği nöbetlerini tutmak için dava bile açmışlardı... kararı destekliyorum. diğerleri tenzihtir ancak öğrencileri tanımalarını sağlayacak aktif rehberlik sistemi şarttır. gerek rehberliklerine girerek, gerekse paşalar gibi nöbeti tutarak uygulanacaktır.
salih 6 yıl önce
rehberlik uzmanı arkadaşlar boşuna çırpınmasınlar. kendileri de bir şey yapmadıklarının farkındalar. mevzuat bunu gerektiriyor desinler yeterli.
matçı 6 yıl önce
kat nöbeti,belleticilik,sınıf rehber öğretmenliği,ders anlatma derdi, yazılı kagıtları ve e okul derdi yok full ekders 9.00 mesai başlar 2.30 da biter öğrenciyle muhatap olmadıkları için zihnen ve fiziki yorulma yok bir çoğu sıkıntıdan okulda fitne fesat çıkarıyor
dünya 6 yıl önce
alandan uzak olunduğu yorumlardan o kadr belli ki. psikoloji de yaptığınız işin geri döntünü hemen alamazsnız. bir matematik öğretmeni veya diğer branşlar gibi anlatıp sonuucunu görmek zordur. bu yüzden çalışmıyorlar gibi bir algı var. insanoğlu yaşayacağı değişimleri önce içinde sindirmek zorundadır düşünmek, hissettmek ve yaşamına uygulamak.. lütfen artık kıyas yapmayın .. herkes işini yaptığı takdirde skntı olmayacaktır. ve sorgulanması gerekir ki çalışmayanların kaçı alan dışı. pdr mezunları daha yeni açığı kapatacak kadr mezun veriyor..
alp 6 yıl önce
sen ne yapıyon acaba?
misafir 6 yıl önce
sen derse giriyorsun diye mi ülkede eğitim kalitesi sıfır? öğrencilere bir şey öğretiyorsunuz diye mi ortalamalar yerlerde sürünüyor?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@