banner476

Tek Suçlu Öğretmenler mi?

Hayrola Abbas Bey, rahatsızlığınızın nedeni ne?

Meb Personeli 16.01.2015, 08:54 16.01.2015, 08:57
Tek Suçlu Öğretmenler mi?
 Bu günlerde ağzınızda bir terane dillendiriyorsunuz.
Bakıyorum da siz de “öğretmenler çalışmıyor” korosuna katılı verdiniz.

Önce bir meseleyi anlayalım.

Sana göre okullardaki kar tatilinin sebebi öğretmenler.

Merak ediyor ve soruyorum: Okulların adeta iki tatil arasında eğitim yapar hale gelmiş olmasının öğretmenlerden kaynaklandığını kimden, nasıl öğrendiniz?

Bazı vatandaşlar da sizin gibi düşünüyor olabilirler.

Zannedildiği gibi azıcık kar yağınca İstanbul’da okulların tatil edilmesinin kar yağışı ile direk alakası yok.

Okulların tatil edilmesinde birinci amil trafiktir. Yollar buzlanınca trafik rahat bir şekilde akamıyor. Meydana gelen trafik tıkanmaları ise sadece eğitimi değil hayatın bütününü sıkıntıya sokuyor. Kanaatimce Kar Tatili’nin asıl nedeni budur.

Diğer taraftan “Keşke biz de öğretmen olsak” diyene de şaşarım. Bu meslek öyle birçok kişinin zannettiği gibi “Yan gelip yatma” mesleği değildir.

Böyle düşünenleri, özellikle bu günlerde okulları ziyaret etmeye davet ediyorum. Sınıfların hallerini görmelerini istiyorum. Velilerin kendi çocuklarına dahi sahip çıkamazken öğretmenlerin hangi şartlarda bir sınıf dolusu öğrenci ile nasıl başa çıktığı görülsün istiyorum.

Bakalım o zaman da “ah keşke biz de öğretmen olsak” diyebilecekler mi?

Güçlü hızını alamamış, bir şey daha istiyor. Çeşitli sebeplerden tatil edilen günlerin yerine telafi eğitimi yapılmalıymış.

Ne telafisi, neyin telafisi Sayın Güçlü?

Notların ortalamaları ortaya çıkmış, öğrenci tatil maduna girmişken eklenecek üç beş gün ile neyi telafi edeceksin Abbas Bey?

Hangi psikoloji içinde olduğunu bilmediğin öğrenciye uygulayacağın telafi eğitiminin kime ne faydası olabilir ki?

İlla 180 gün eğitim yapılacak demek mantıklı mı?

Eğitim mühim.

Memleketinin geleceğini düşünen her vatandaş çocuklarımızın nasıl eğitileceği konusuna kafa yormalı. Birçok unsurdan kaynaklanan sorunları öğretmenler üzerine teksif ederek tüm aksaklıklardan onları sorumlu tutmak ise insafsızlıktır.

Okul binası ve araç gereç yatırımlarının geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde artması ortam hazırlama açısından anlamlı olsa da kendisine yeterli önemin verilmediği hissini taşıyan bir öğretmenin sınıfda başarılı olması dolayısıyla eğitimin kalitesinin artması mümkün değildir.

Hal böyle iken “Öğretmenler hiç çalışmıyor konuşmaya hakları yok” demek bir zibidi teranesidir. Böyle bir iddiayla milletin karşısına çıkmak apaçık bir ihanettir. Dolayısı ile böyle iddiası olan birini kınıyor ve insaflı olmaya davet ediyorum.

Adil Gülmez
Yorumlar (8)
Ekin 6 yıl önce
öğretmen maaşları konusunda ülkemiz dünya sıralamasında sonlarda. aslında dünyada en fazla çalışan öğretmenleriz. işlerimizin bir kısmını eve taşırız. teneffüslerimizi bile öğrenciye ayırırız. angarya bi̇r i̇ş olan nöbet tutariz. amaç öğretmeni̇ daha az ücretlerle daha fazla çaliştirmak! amaç eği̇ti̇mi̇ özelleşti̇rmeye zemi̇n hazirlamak!
tesekkurler 6 yıl önce
Yetmez ama teşekürler.yılda kaç öğretmen dayak yiyor bicaklaniyor darp ediliyor mobing uygulanıyor.kaçı dağ başında mahsur kalıyor.maaş alamadan.ailesini girmeden yaşıyor.kaçı tatil bilmeden evde kalıyor.ağzı olan konusuyor.teşekkürler.
osman 6 yıl önce
disiplin,kural,kaide,sistem hakgetire.son 12 yıl her şeyi aldı götürdü.adam abitür sınavı geçemeyince intihar ediyor.gidin almanı araştırın.ülke böyle olunca halk böyle olunca yöneticileri de böyle oluyor.sonuç birbirini suçla dur.
06Z 6 yıl önce
Gelsinler 1 hafta normal şartlarda bir okulda öğretmenlik yapsinlar sonra karar versinler.Davulun sesi uzaktan hoş geliyor.Biraz davulun yanina yaklassinlar.
ALMANCA 6 yıl önce
Lütfen almanca için 300 kontenjan istiyoruz artık edilmekte bıktık 22 yıldır toplamda 1208 kontenjan verilmiş insaf lütfen ogretmencilik degil öğretmenlik yapmak istiuoruzzz
06Z 6 yıl önce
Gelsinler 1 hafta normal şartlarda bir okulda öğretmenlik yapsinlar sonra karar versinler.Davulun sesi uzaktan hoş geliyor.Biraz davulun yanina yaklassinlar.
adam hakli 6 yıl önce
Biz böylesine eziliyorken sesimizi etmeyip koyun gibi oturarak gelen geçen de kafamıza kafamiza vurur. Be adam ne oldu sana daha düne kadar öğretmenleri savunuyorken birden 180 derece dönüverdin sen bir gün gel de ücretli kölelik yaptigimiz okulda ders ver bak biz oturuyor muyuz calisiyor muyuz. Öyle milleti çileden çıkartıp acılarına acı katacak iki yazı yazıp koltugumuza yayılıyor.
sana yakismadi 6 yıl önce
Abbas bey böyle olmadı bize bir siz sahip çıkarsınız derdik siz de yalnız bırakınız almanca öğretmenleri 300 atama

Gelişmelerden Haberdar Olun

@