banner476

Yılbaşı Tatilinde Ek Ders Ücreti Neden Ödenmez ?

1 Ocak 2015 Perşembe günü tüm memurlar tatil yapacak. 1 Ocak günleri 2429 sayılı yasaya resmi tatildir ancak Milli bayram tatili veya genel idari izinli günlerden değildir. Bu yüzden öğretmenlerin ek dersi kesilecektir.

Meb Personeli 29.12.2014, 13:00 29.12.2014, 13:03
Yılbaşı Tatilinde Ek Ders Ücreti Neden Ödenmez ?
 1 Ocak 2015 Perşembe günü tüm memurlar tatil yapacak. 1 Ocak günleri 2429 sayılı yasaya resmi tatildir ancak Milli bayram  tatili veya genel idari izinli günlerden değildir. Bu yüzden öğretmenlerin ek dersi kesilecektir.

Bu konuda toplu sözleşmede;

“Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar  tatili  gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmiştir.

Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Özetle;İki maddeyi incelediğimizde yılbaşı tatilini kapsamadığını görmekteyiz. Her yılbaşı  tatilinde  öğretmenin ek dersi kesilecektir. Dini Bayramlarda da ek ders kesilir ancak Milli ve Mahalli Bayram günlerinde, kar  tatillerinde , seçimlerden sonra tatil edilen günlerde, genel idari izinli sayılan günlerde ek ders kesintisi yapılmamaktadır.

Kaynak: GazeteKamu.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@