Yusuf Tekin:Cemaat okulları 28 Şubat’la beraber büyümeye başladı.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, paralel yapının eğitim ayağını AKŞAM'a anlattı: Cemaat okulları 28 Şubat’la beraber büyümeye başladı.

Meb Personeli 24.07.2014, 14:46 24.07.2014, 14:47
Yusuf Tekin:Cemaat okulları 28 Şubat’la beraber büyümeye başladı.
 Doruk ÇAKAR- ANKARA 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, paralel yapılanmanın siyasi otoriteye karşı koyacak bir noktaya gelmesinde, 28 Şubat Postmodern Darbesi'nin etkili olduğunu söyledi. Cemaat okullarının 28 Şubat sürecinde palazlandırıldığına dikkat çeken Müsteşar Yusuf Tekin, "28 Şubat vesayeti, eğitim alanını cemaate ihale etmiştir. İmam Hatip'lerin kapatılmasıyla veliler, 'çocuğum dindar yetişsin' düşüncesiyle cemaat okullarına yöneldiler" dedi. 

Cemaatin eğitim alanındaki vesayetinin süreç içinde giderek güçlenip en yüksek noktaya geldiğini de vurgulayan Tekin, "Karşımızda lise, üniversite ve memuriyet sınavlarını manipüle etmiş, istedikleri kişileri istedikleri okullara yerleştirip mezun olmalarını sağlamış bir çete yapılanması var. Bu çete, toplum mühendisliği yaparak kendi yandaşlarını istedikleri kurumlara yerleştirmeyi de başarmıştır" diye konuştu. Akşama onuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in açıklamaları şöyle: 

28 ŞUBAT'TA BÜYÜDÜLER 

Bugün, "Paralel Yapı" olarak adlandırılan çetenin, siyasi otoriteye karşı koyacak bir noktaya gelmesinde, en büyük rolü 28 Şubat Postmodern Darbesi oynamıştır. 28 Şubat vesayeti, halkın çocuklarının gittiği imam hatip okullarını kapatarak eğitim alanını cemaate ihale etmiş ve bu yapılanmanın palazlanmasını sağlamıştır. Veliler de, İmam Hatip'lerin kapatılmasıyla, "çocuğum dindar yetişsin" düşüncesiyle cemaat okullarına yönelmişlerdir. 

Sınavlar yıllarca sabote edildi 

Bugün karşımızda lise, üniversite ve memuriyet sınavlarını yıllarca sabote etmiş bir çete yapılanması var. 2013 SBS dahil bir çok sınavda manipülasyon yapıldığı söyleniyor. Bu yapılanma istedikleri adamları istedikleri liseye, üniversiteye yerleştirip mezun olmalarını sağlamıştır. Toplum mühendisliği yapıp, istedikleri türden insanları yetiştirip istedikleri kamu kurumalarına yerleştirmişlerdir. Ancak şunu da belirtmeliyim, ÖSYM 2010 yılındaki KPSS'den sonra ciddi tedbirler aldı. 

Gerçek anlamda bir örgüt

Sözünü ettiğimiz yapılanma, süreç içinde siyasi iradeye karşı koyma noktasına kadar gelmiştir. Hükümet'in dershanelerin dönüşümüne ilişkin adımları üzerine ortaya çıkıp, 'dershaneleri kapatamazsınız, yaptırmayız' diyerek kampanyalar başlatmışlardır. Ardından daha da ileri gidip, milletin oyları ile göreve gelmiş bir hükümeti alaşşağı etmek istediler. Bunun en somut örneği dershane düzenlemesi sırasında yaşanan 17 Aralık girişimidir. Karşımızda gerçek anlamda bir çete yapılanması var. 

Deşifre olmaya devam edecekler

Bu çetenin farkında olmayanlar, dershane tartışmalarının ilk başladığı dönemde 'ne güzel dershanecilik yapıyorlar ne istiyorsunuz?' diyordu. Bugün gelinen noktaya baktıklarında eminim ki, artık farklı düşünüyorlardır. Çünkü kirli ilişkileri deşifre olmaya başladı ve olmaya da devam edecek. Dershanelerin dönüşümü tamamlandıktan sonra da, 'kral çıplak' diyeceklerdi

Yorumlar (7)
Vah vah 6 yıl önce
vah vah yazık olmuş. demek siz bu güne kadar boşuna otururuyormuşsunuz. ayrıca 28 şubat sürecinde en büyük darbe cemaate vurulmuştu. dinlemeler, baskınlar, göz altına alınanlar, aaaaa bak şu işe aynı bugün gibi............
Meçhul 6 yıl önce
sevsinler senin sınıf arkaşın bile çocuğunu bu okullara veriyor
sen ilahsın 6 yıl önce
başbakan bakalar müsteşerler hepsi birer dahi sanki allahım nerdeydi bu güzel insanlar şükürler olsun
durmak yok yola devam 6 yıl önce
sizlere güveniyorum.yalnız arge biriminden baya beslendiler.projeleri cemaate aktardılar.buna son vermeden paralel yapı ile nasıl mücadele edeceksiniz.
Okan Pamir 6 yıl önce
madem haklısınız, niye 17 aralıkda hakimi savcıyı polisi emniyet müdürünü görevden aldınız? "ey halkım, bugün böyle bir operasyon yapıldı, ama ben suçsuz olduğumuza kesin eminim, mahkemede herşey anlaşılacak" derdiniz. hiç müdahale etmediğiniz mahkemede herşey ortaya çıkardı zaten. savcı suç tespit edince oturup düşünecek mi? "şimdi dava açsam, hükümete darbe yapıyorsun" diyecekler. en iyisi dava açmayayım" mı desin? zaten dava niye açılır? dava edilen kişi mahkemeye çıkar. "hayır o öyle değil, şöyle" der kendini savunur. neticede haklı haksız olduğu ortaya çıkar. herhangi bir vatandaş hakkında dava açıldığında ne yapar. avukat tutar. hangi birimiz dava açıldığında mahkemeye gitmek yerine hakimi polisi değiştirebiliyoruz. sene başından beri tüm dünyada ki yolsuzluk davalarını duyuyoruz. başbakanlar kraliçeler mahkemede hesap veriyor. oralarda muhalefet partisi yok mu. hiçbirinin "bu savcı şu partiyi tutuyor" diye pişkinlik yapıp mahkemeye gitmediğini duydunuz mu?
aa 6 yıl önce
cemaat okulları başarısından dolayı büyümedi mi.başarılarını dünya biliyor da biz bilmiyor muyuz.
Abdullah Ademoğlu 6 yıl önce
anan güzel mi demişler. olmasaydı babam almazdı demişler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@