24.05.2019, 14:40 4589

MEB YENİDEN GÖREVLENDİRME SÜRECİNİ ERTELEMELİDİR

MEB YENİDEN GÖREVLENDİRME SÜRECİNİ ERTELEMELİDİR

Milli eğitim Bakanlığının en sancılı işlemleri yıllardır idarecilik ataması olmuştur. Olmaya da devam ediyor. Şu son süreç tam bir muamma. Uzaktan bakanlar zannedecek ki, okula müdür ve müdür yardımcısı değil şehre vali atanıyor!

Takvim ilan ediliyor, geri çekiliyor. Neyse tekrar yayınlanıyor, başvurularının bitimine dakikalar kala süre uzatılıyor. Sonra “uzattık ama başvuru yaptırmayız” deniyor. Hani çocukluğumuzdaki gibi: “Çizdim, oynamıyorum.” “Adayların sağlıklı tercih yapabilmeleri için başvurular uzatılmıştır” diyeceksin sonra da “yok öyle demek istedim ama siz öyle anlamayın” diyerek hiç başvurmayanlara sistemi açacağım diyeceksiniz. Tabii bu durumda sorular sorular… Hiç başvurmayanların bir bildiği mi vardı?

Geçtik…

Şunu hep söyledim: Atamaya harcadığınız mesainin yarısını müfredata harcasanız daha hayırlı bir iş yaparsınız. Evet, kesinlikle daha hayırlı bir iş yaparsınız. Zira memleketin gençleri ne halde bir bakıverin.

Bunu da geçtik.

Hâkimlik sınavını bir kez kazanırsın, emekli oluncaya kadar hâkimsin. Savcılık sınavını bir kez kazanırsın, emekli oluncaya kadar savcısın. Maliyede uzmanlık sınavı da öyle. Hatta kaymakamlık için bir kez sınav kazanman yeterli. Eee, okul müdürlüğü için dört yılda bir yeniden görevlendirme neden var? Sınav kazanmış idareci olmuş insanlar neden görevlendirilenlerle aynı torbaya konur? Dört yılda bir yeniden değerlendir, olmadı yönetmelik değiştir. Yapmayın Allah aşkına! Eğitimin problemi bu değil!

Bunu da geçelim.

Görevlendirme takvimi üçüncü kez güncellendi. 27 Haziran’a kadar sonuç açıklama süreci uzatıldı. Bu arada haber siteleri eğitim yöneticiliği için yeniden bir yönetmelik değişikliği olacağını yazıyor. Okullardaki kurumsal kültürün devamı noktasında mevcut müdürlerin yerinden edilmesinin engellenmesi amaçlanıyormuş. Bu konu çok su götürür. Ancak ben başka bir şey önermek istiyorum.

Malumunuz ortaöğretim sistemi topyekûn değişiyor. Ders sayılarından tutun da etkinliklere dayalı, doğa ile iç içe, tasarım beceri atölyeleri ile okullar ve eğitim sistemi tamamen yeniden dizayn ediliyor. Sistem değişirken yönetimi de değiştirmek son derece yanlış olacaktır. Nasıl ki iki yıldır şube müdürlerinin rotasyonunu erteliyorsunuz, bu görevlendirme takvimini de tamamen erteleyiniz. Bazı kurumların değişiklik ile birlikte neredeyse hafızası sıfırlanacak. Bu durum son derece vahim sonuçlar doğurabilir. Bir taraftan da mahkeme süreçleri falan iş iyice sarpa saracak. Mevcut tercihlerini değiştirmeleri istenen insanlar mahkemenin yolunu tutacak. Dolayısıyla kesin çözüm süreci durdurmak ve bir yıl sonrasına hatta gerekirse daha uzun bir süre ertelemektir.

Evet, yeniden görevlendirme süreci ertelenmelidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@