12 sınıf ders kitabındaki birayı özendiren ifadeler çıkarıldı

12 sınıf ders kitabındaki birayı özendiren ifadeler çıkarıldı

Şair Edip Cansever'in ders kitaplarında yer alan 'Masa da masaymış' şiirinde 'bira'lı bölümün çıkarılmasını, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) istedi

 Ekoyay Yayıncılık'a ait '12.  Sınıf Türk Edebiyatı' kitabında, Cansever'in şiirinde yer alan 'Bir bira içmek istiyordu kaç gündür/ Masaya biranın dökülüşünü koydu' dizelerinin çıkarılmasına açıklama...

AKŞAM'a bilgi veren Talim ve Terbiye Kurulu yetkilileri, TAPDK Yasası'ndaki 'tütün ve alkol tüketiminin teşvikinin önlenmesi' maddesini işaret etti. Yetkililer içinde 'bira' geçen dizelerin çıkarılmasının bakanlığın değil, yayınevi ve yazarların sorumlu olduğunu belirterek, 'Şiirdeki söz  konusu  dizeler 'gençleri kötü alışkanlığa teşvik edebilir' düşüncesiyle ve ilgili yasa kapsamında yayınevi tarafından çıkarılmış. Bakanlık olarak da kitabı bu haliyle onayladık' diye konuştu.

TAPDK Yasası'nın ilgili maddesinde 'düzenlemelere aykırı hareket edenlere 30 bin TL idari para cezası verilir' hükmü bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.