banner476

Ankara'da Müdür,Engelli Öğrenciye 'ENGEL' Çıkardı

Mebpersonel.com / ÖZEL HABER Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Seymenler İlkokulunda okuyan %91 engelli öğrenciye okulun idarecileri keyfi davranarak Engel oluşturması engelli vatandaşların yaşadığı sorunları bir kez daha gözler önüne serdi.

MEB 26.01.2015, 09:15 25.01.2015, 14:19
Ankara'da Müdür,Engelli Öğrenciye 'ENGEL' Çıkardı
2010 Yılında  Fransa'dan Ankaradaki Fransız okuluna öğretmen olarak görevlenrilen D.B. ‘nin çocuklarından biri engelliydi. Engelli olmasından ötürü her yil, Rehber Arastirma Merkezinde öğrenimini alması için kayıtlı olduğu Altındağ Seymenler ilkokulundan « egitimde engellidir » diye bir rapor duzenlenmesi isteniyordu.Ayrıca bu raporda  müdürün el yazısı ile " bu ogrencimiz engellidir ve surekli devamsizligi vardir diye" not düşülüyordu. Bu rapor ile engelli öğrenci Rehabilitasyon merkezinde özel egitimine devam ediyordu.

Her sene sorunsuzca usulüne uygun bir şekilde engelli öğrenci için yapılan bu düzenlemeler ,bu sene okulun müdürü değişince engelli öğrenci ve ailesi için ‘ENGELE’ dönüştü.Bu belgeyi istemek için geçen hafta kızının bu sene görevlendirilen müdürün yanına giden D.B. okul idaresi tarafından hiç de beklemediği muameleler ile karşılaştı.

    Yapılması gereken 3 senedir olduğu gibi ögrenci belgesi ve altta « bu ogrencimiz engellidir ve surekli devamsizligi vardir » notunun düşülmesiydi. Fakat  yeni okul müdürü, ben öyle yapmadım simdiye kadar deyip ogrenci belgesini  altinda özel notu yazmadan düzenleyip veliye verir.RAM ise bu belgede istenilen el yazısı ile not yazılmadığı için engelli öğrencinin  okula devam ettigini dusunerek, aileden bireysel gelisim formu istiyor.Bunun üzerine veli tekrar okula geri dönüyor ve  seymenler ilkokulundan yine belgeyi talep ediyor.Bu şekilde okul ve RAM arasında adeta mekik dokuyor. 

Zaten ilk seferinde istenilen belgeyi keyfi olarak ve RAM ile iletişime geçmediği için vermeyen idare yine veli ile ilgilenmiyor. İdare yine  belgeyi vermemekte ısrarcı olup « bu is öyle olmaz, neden bu belgeyi istiyorlar, bize resmi kanaldan ulassalarsa, biz veremeyiz vs..... » diye veliyi yine geri çeviriyorlar .Resmi olarak kurumların birbiri ile iletişime geçmesi gerekirken göreve yeni başlayan müdür veliyi tekrar geri gönderiyor halbu ki telefon ile TAM yetkilileri ile iletişime geçebilecekken.


İkinci defa da engelli öğrenci için gerekli olan belgeyi alamıyor engelli babası.Okul idaresi haftaya gelmesini ister. Bu durumda öğrenci velisi 3. Kere okula gidip eli boş şekilde döndürülüyor.Bu sefer de bahaneler  « sistem bozuk, mudur yok vs… »Son ziyaretinde ise engelli öğrenci babasına  rehber ogretmen ilgilendiği söyleniyor ki rehber öğretmenin de okuldan saat 2 de ayrıldığı beyan ediliyor. En sonunda mağdur olan baba üzülerek  «  neden engelli cocuklarin anne babalarina eziyet ediyorsunuz » diye sorar.Bu soru karşısında okul yönetiminin veliyi bir kovmadıkları kalır.

%91 engelli kızı ile mağdur olan veli bakanlığın iletişim numarasını  arayarak durumu anlatıp okulun müdürnden  ve yardımcısından  sikayetçi oldu. Engelli bir hayatı rahatlığa kavuşturalım derkenbunun gibi durumlar , daha karanlığa  götürüyor. Engelli vatandaşlarımıza gereken değerin verilmesi ümidi ile ….

           ÖZEL HABER


 

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (5)
yaşasın ebs li 6 yıl önce
ne güzel işte hayatta hiç bir şey bilmeyen adamları sırf ebs li diye müdür yapasanız böyle olur daha durun iyi günleriniz bunlar
yasar fransa 6 yıl önce
bu icguzar mudur baltayi bu sefer tasa cakmis benim bildigim d b bunun kanuni tum yollarini arar ve o buduru otturur
db 6 yıl önce
Oncelikle bu haberi duzenleyen cok tesekkur ediyorum... bu sistem boyle gitmez... sadece bir sorun var : veliler seslerini cikartamiyorlar burokrasi karsisinda bununda farkindayim cunku bu sisteme muhtaclar ama ben dile getirmeseydim bu yonetimdeki insanlar hala rahat rahat cay servisi yapip gelen veliyi rahatsiz edici bulacaklar..... ben babayim sorun cikartmak icin gitmedim oralara sorun kendileri zaten..... okulun icini gorseniz kilolarca pislik temizlersiniz koridorlarda tenefuste, olsun caylarini keyifli icsinler Simdilik icsinler beni az evvel bir bayan aradi yarin milli egitime gidecegim...... takipteyiz
ali 6 yıl önce
bende 2 engelli çocuk babasıyım. bu zatı kınamak yetmez. meb bu işi temizlemeli
ram??? 6 yıl önce
ram müdür yazmadı diye işlem yapmadın birbirinize top mu attınız bravo....siz de engelin alasını yapmışınız.kurşun kalem ile raporun üstüne yazıp yönlendirmsi yapıyorsunuz ama hey hey

Gelişmelerden Haberdar Olun

@