Antalya MEM'den sitemize gönderilen Basın Açıklaması

Antalya MEM'den sitemize gönderilen Basın Açıklaması

Antalya MEM'den sitemize gönderilen Basın Açıklaması

   

     İlimiz Kepez İlçesi Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Barış AKSOY ile ilgili basında yer alan haberlere istinaden açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. 

Kepez İlçesi Atatürk Endüstri Meslek Lisesince sahnelenmek üzere, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eser İnceleme Komisyonuna gönderilen, ancak “Eğitim öğretimin mana ve ruhu ile bağdaşmadığı” gerekçesiyle, sahnelenmesine izin verilmeyen “Rumuz Goncagül” adlı tiyatro oyunu ile ilgili devam eden süreçte, Kepez İlçesi Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Barış AKSOY’un; aynı okulda görevli (Aynı zamanda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eser İnceleme Komisyonu  üyesi) Öğretmen Nergiz ÖNER’e öğretmenler odasında arkadaşlarının önünde “sansürcü, yasakçı, gerici…vb. hakaret içeren sözler sarfettiği, televizyonlara gazetelere düşeceksin diye tehdit ettiği”  iddialarına dayalı olarak, Öğretmen Nergiz ÖNER’in yazılı şikayeti üzerine, Kepez İlçe Kaymakamlığınca muhakkik görevlendirilmiştir. Muhakkik raporuna göre de iddialar sübuta ermiştir. 

             Öğretmen Barış AKSOY hakkındaki iddialar doğruluk kazandığından; 

* Disiplin yönünden; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/D-l maddesi uyarında “1 Yıl Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezası ile tecziyesi teklifi getirilmiş olup, kurul kararına dayalı olarak uygulanmıştır.

* İdari yönden; görev yetki ve sorumluluklarını yerine getirmediği, sürekli aykırı hareket ettiği, bu hareketleri bilerek ve isteyerek yaptığı, iş arkadaşları ile sağlıklı iletişim kuramadığı, velilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin yanında itibarını kaybettiği, çatışma ortamı yaratmaya çalıştığı, davranışları ile okulda sürekli gergin ortam oluşturduğu dikkate alınarak 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 8/C maddesi gereğince görev yeri değişikliği, teklifi  getirilmiş olup, İlimiz Aksu Anadolu Lisesine ataması yapılmıştır.

Konunun özü; “Oyunun içeriği ya da komisyon  kararına yapılan itiraz” değil, “Öğretmen Barış AKSOY’un  İlçe Eser İnceleme Komisyonu  üyesi ve aynı okulda görevli Öğretmen Nergiz ÖNER’e öğretmenler odasında arkadaşlarının önünde sarf ettiği “sansürcü, yasakçı, gerici…vb hakaret içeren sözleri ile televizyonlara gazetelere düşeceksin” diyerek tehditvari tavır ve davranışlarından dolayı yürütülen soruşturma ve incelemenin bir neticesidir.

 

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

              

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum