Ataması Yapılmayan Öğretmenlere Vaatler

Ataması Yapılmayan Öğretmenlere Vaatler

Eğitimci Yazar Abdullah DAMAR yazdı :Yine bir seçim arifesindeyiz. Ataması yapılmayan öğretmenlerin KPSS sınavı öncesi 40 bin atama talepleri güncelliğini korurken, bu konuda iktidardan herhangi olumlu bir cevabın alınamamış olması üzücüdür.

   Büyük vaatler ve büyük umutlarla 2002 sonunda iktidara gelen AKP, İstanbul mitinginde, genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından, seçimler öncesi ataması yapılmayan öğretmenler konusunda şu sözleri vermişti; “Birçok gencimiz özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış, merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet sonra al, o adamda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin..." (TBMM, 2012).


Ancak 13 yıllık AKP iktidarı süresince bu vaatler gerçekleşmediği gibi ataması yapılmayan öğretmen sayısı 300 bini geçerek, sorun kangren haline geldi.

Yine bir seçim arifesindeyiz. Ataması yapılmayan öğretmenlerin KPSS sınavı öncesi 40 bin atama talepleri güncelliğini korurken, bu konuda iktidardan herhangi olumlu bir cevabın alınamamış olması üzücüdür.

AKP’nin sorunu daha da büyütmüş olması ve elinde iktidar olanağı varken en azından ücretli öğretmen çalıştırmak yerine, hala kadrolu öğretmen ataması yapmamış olmasına rağmen biz yine de seçim bildirgelerinde bu konudan ne şekilde söz ettiğine bakmak istiyoruz. “Daima Adalet Daima Kalkınma” başlığıyla yayınlanan AKP Seçim Beyannamesinde (AKP, 2015);

“-Öğretmen Genel ve Alan Yeterliliklerini belirleyerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesini hazırlayıp yürürlüğe koyacağız.
-Eğitim fakültelerini, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandıracağız.
-Eğitim fakültelerinin müfredatını yenileyeceğiz.
-Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkânı sağlayacağız.
-Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz.
-Kamu Personeli Seçme Sınavında bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapacağız.” vaatleri yer alıyor.

CHP Seçim Bildirgesinde (2015);
“-AB standartları uyarınca “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesini” yeniden hazırlayacak ve uygulayacağız.
-Ücretli öğretmen uygulamasına son vereceğiz. Tüm öğretmenleri kadrolu olarak atayacağız.
-Atama bekleyen öğretmen sorununu kadrolu atamayla çözeceğiz.
-140 bine yaklaşan öğretmen açığını kapatacağız.
-Birleştirilmiş sınıflı okullardaki 50 bine yakın öğretmen ihtiyacını karşılayacağız.” vaatleri yer alıyor.

MHP Seçim Beyannamesinde (2015);
“-Atanmayı bekleyen öğretmenler sorununun çözüme kavuşturulması için öncelikle öğretmen ihtiyacı olan hiçbir okul bırakılmayacak, derslik ihtiyacı tamamlanacak ve atanamamış tüm öğretmenlerin atamaları kademeli olarak yapılacaktır.” vaatleri yer alıyor.
HDP Seçim Beyannamesinde (2015);
“-Ataması yapılmayan tüm öğretmenlerin ataması gerekli altyapı koşulları sağlanarak gerçekleştirilecek.
-İnsan onurunu zedeleyen ücretli öğretmenlik uygulaması lağvedilecek, tüm ücretli öğretmenler kadroya alınacak.” vaatleri yer alıyor.

   7 Haziran seçimlerine katılacak partilerden % 10 seçim barajını aşmaya aday 4 partinin, öğretmen atama politikalarına bakıldığında; AKP’nin bu konuda herhangi bir taahhütte bulunmadığını, şu anda uygulanmakta  olan KPSS sınavlarına devam edileceğini; CHP, MHP ve HDP’nin ise hem ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması konusunda adım atıp,  hem de kadrolu öğretmen ataması yaparak, ataması yapılmayan öğretmenler sorununu çözecekleri sözünü verdiklerini görüyoruz.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin de sandığa giderken bu vaatleri dikkate alacağını düşünüyoruz.

Kaynaklar
AKP (2015) AKP Seçim Beyannamesi. https://www.akparti.org.tr/site/haberler/secim-beyannamesi-aciklandi/73293#1

CHP (2015) CHP Seçim Bildirgesi www.yasanacakbirturkiye.com/CHP

HDP (2015) HDP Seçim Bildirgesi www.hdp.org.tr/.../HDP%20Seçim%20Bildirgesi%20Tam%20Metin.

MHP (2015) MHP Seçim Beyannamesi http://www.mhp.org.tr/htmldocs/mhp/beyanname/mhp/mhp_beyannamesi.html

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum