banner476

Avcı: TÜRGEV eğitim vakfıdır

Avcı: TÜRGEV eğitim vakfıdır

MEB 04.08.2014, 18:32 04.08.2014, 18:32
Avcı: TÜRGEV eğitim vakfıdır
 Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan'ın İmam hatip liselerinin müfredatı, öğrenci sayısı ve YURTKUR'a ait yurtlarla ilgili talimatlar verdiği konusunda CHP'li Gürsel Tekin'in iddiaları ve eleştirilerini gazeteciler toplantı çıkışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu. Bakan Avcı, bu soruyu sorun gazeteciye, "TÜRGEV mi? TÜRGEV nedir?" diye soruyla karşılık verdi. Gazeteci "TÜRGEV eğitim vakfıdır" diye karşılık verince de Bakan Avcı, "Biz herkesin katkılarına açığız" dedi. Ardından mikrofonların önünden ayrıldı.
MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Danıştay'ın iptal kararının ardından yeniden hesaplanarak, açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'nda (TEOG) öğrencilerin tercihlerine göre okullara yerleştirileceğini söyleyip, "Kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi söz konusu olamaz, olmamıştır" dedi.

Branş öğretmenleri ile toplantı yapmak ve esnaf ziyaretlerinde bulunmak üzere Adana'ya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG sınavlarında kopya çekmekle suçlanan öğrencilerin açtığı iptal davaları sonrasında Danıştay 8'nci Dairesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından, puanların ve yüzdelik dilimlerini yeniden hesapladığını, sonuçların da bugün açıklandığını bildirdi.

Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nde yapılan toplantı öncesi açıklama yapan Bakan Nabi Avcı, TEOG sınavına giren öğrencilerin ikametgah durumundan dolayı zorunlu olarak imam hatip liselerine kaydedileceği iddialarına tepki gösterdi. Bakan Avcı, "Kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi söz konusu olamaz, olmamıştır. Hangi öğrencinin, hangi tercihler doğrultusunda, hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz biliyor" dedi.

Ortaya atılan iddiaların öğrencileri ve velileri tedirgin etmeyi amaçlayan sistematik bir çaba olduğunu savunan Bakan Avcı, şunları söyledi:

"Şimdi tercihlerin nasıl yapılacağını öğrencilerimiz, öğretmen ve velilerimiz çok iyi biliyor. Dolayısıyla bu tür spekülasyonlar başından beri öğrencilerimizi, velilerimizi tedirgin etmek için özellikle ima edilen spekülasyanlardır. Hangi öğrencinin, hangi tercihler doğrultusunda, hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz biliyor. Kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi, katiyen söz konusu olamaz, olmamıştır. Kaldı ki biz kontenjanlarımızı açıkladık. En büyük kontenjan meslek liselerimizdedir. Sonra Anadolu liselerinde, daha sonra İmam Hatip Anadolu liselerinde, en son da fen ve sosyal bilimler liselerindedir. Dolayısıyla kontenjanlar müracaatlara uygun. Öğrencilerimiz de kendilerine en uygun tercihlerini yapıp, okullarına yerleşecekler. Özellikle velilerimizden rica ediyorum; bu konuda çok dikkatli olsunlar. Onları tedirgin etmek için çok sistematik bir çaba olduğunu daha önce de söylemiştim. Bunlara karşı da duyarlı olmalarını özellikle rica ediyorum" diye konuştu.

Bakan Avcı, daha sonra basına kapalı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve branş öğretmenleriyle toplantı yaptı.

CHP'Lİ TEKİN'İN İDDİALARINA TEK CÜMLEYLE YANIT


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile İlim Yayma Cemiyeti ve Ensar Vakfı yöneticilerine ait olduğunu iddia ettiği bir ses kaydı dinletip, "Bu ülkenin Milli Eğitim Bakanı yok, Bilal'ı var" diye eleştiren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'e tek cümle ile karşılık verdi.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan'ın İmam hatip liselerinin müfredatı, öğrenci sayısı ve YURTKUR'a ait yurtlarla ilgili talimatlar verdiği konusunda CHP'li Gürsel Tekin'in iddiaları ve eleştirilerini gazeteciler toplantı çıkışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu.

Bakan Avcı, bu soruyu sorun gazeteciye, "TÜRGEV mi? TÜRGEV nedir?" diye soruyla karşılık verdi. Gazeteci "TÜRGEV eğitim vakfıdır" diye karşılık verince de Bakan Avcı, "Biz herkesin katkılarına açığız" dedi. Ardından mikrofonların önünden ayrıldı.

Bakan Avcı, toplantının yapıldığı binadan sivil plakalı otomobiline binip, ayrıldı. Avcı, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçip, burada basına kapalı olarak teşkilat yöneticileriyle görüştü.

Murat KİBRİTOĞLU/ ADANA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@