Bakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına Katıldı

Bakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına Katıldı

Uluslararası Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri çerçevesinde büyük Türk mutasavvıfı, hak aşığı ve Türk dilinin usta yorumcusu Yunus Emre, Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde kabri başında anıldı.

 Anma programına; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ve Harun Karacan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulkadir Adar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk Günay ve Cafer Yıldız, Mihalıççık Kaymakamı Yavuz Aslan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necmi Özen, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Programın başında Bakan Avcı, Vali Tuna,  Eskişehir Milletvekilleri Karacan ve Günay ile diğer protokol üyeleri, Yunus Emre´nin kabri başında dua etti.

Daha sonra törende konuşan Bakan Avcı, Yunus Emre´nin, Anadolu´nun en zor zamanlarında bu topraklara ve insanlara aşıladığı bir ve beraber olma, tefrikaya düşmeme terbiyesini ve ruhunu hatırladıklarını belirterek, bu büyük öğretinin önemini bir kere daha vurguladıklarını bildirdi.

Yunus Emre’nin demek istediklerini iyi anlamak gerektiğine vurgu yapan Bakan Avcı, şunları söyledi:

"Bu niyetler, bu eylemler, kendileri için uygun her aracı bizi bölmek, parçalamak için kullandı, kullanıyor. Bazen ırkçı ve bölücü bir örgüt eliyle, bazen vahşi ve barbar bir örgüt eliyle bu planlar yürürlüğe konmak isteniyor. Biz, bütün bu kötü niyetleri, bu hevesleri 13. ve 14. yüzyılda kurulan Anadolu-İslam öğretisine sahip çıkarak, atlatacağız, atlatıyoruz. Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli, Hazreti Mevlana, Şeyh Şaban-i Veli gibi uluların, büyük millet büyüklerinin, birliği, beraberliği ve dayanışmayı esas alan çağrılarına uyarak, bu badireleri de atlatıyoruz. Kardeşlik ruhu, milletimizi bir arada tutan mayadır. Yunus Emre´nin yüzlerce yıldır yankılanan bu çağrılarına bugün her zamankinden daha çok kulak vermek zorundayız. Bugün bu çağrılar doğrultusuna bütün ayrılıkçı girişimlere, hep birlikte karşı koymalıyız. Eskişehir´den her yıl, milletimizin bütün fertlerini ve insanlığı Yunus Emre´nin birleştiren söylemine kulak vermeye, onun çağrısına uymaya davet ediyoruz. Eskişehirli olarak Yunus Emre´ye ev sahipliği yapmaktan övünç duyuyoruz."

Milli Eğitim Bakanı Avcı’yı Yunus Gönüllüsü bir insan olarak nitelendiren Vali Tuna ise, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kibrin ve kinin boy vermediği ve asla yeşermediği bu topraklarda; ebedi saadete götüren mutluluğun sırlarını söyleyen Yunus Emre’yi mezarı başında rahmetle anıyor, “Gönül gözü görmeyince bu baş gözü görmeyecektir” diyen Yunus’un gözleriyle dünyaya bakabilmek ümidiyle hepinizi en kalbi hislerle selamlıyorum.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde de Yûnus Emre’nin sözlerindeki manayı anlamak ve hayata geçirmek ümidiyle Yunus Emre ile ilgili film, belgesel, etkinlik ve projeler ürettik. Eskişehir Valiliği olarak güzel şehrimizde; alçak gönüllülüğün kibre, sabrın öfkeye, doğruluğun fesada, cömertliğin cimriliğe galip geldiği Yunus’un değerler dünyasını yeşertmeye devam edeceğiz. Onu bir kez daha rahmetle yâd ettiğimiz etkinliklerimize tüm halkımızı davet ediyor, eşiğinden eğri odunu geçirmeyecek kadar doğruluğa, Hakk’a âşık Yunus Emre’nin hemşehrilerine saygılarımı sunuyorum.

Konuşmaların ardından ilahi dinletisi gerçekleştirildi. Daha sonra Bakan Avcı, Vali Tuna, Milletvekilleri Günay ve Karacan ile beraberindekiler, Eskişehir Olgunlaştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan sergiyi gezdi.

Programdan sonra Sivrihisar Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Avcı, ardından Eskişehir’den ayrılarak, karayolu ile Ankara’ya gitti.

Bakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına KatıldıBakan Avcı, Büyük Türk Düşünürü Yunus Emre’yi Anma Programına Katıldı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.