Bakan Avcı'dan Gündeme Dair Yeni Açıklamalar

banner483

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, katıldığı programda Eş Durumu Atamalarına değinerek 3 yıl şartına uymak zorunda olduklarını belirtti.

MEB 11.05.2015, 13:03 11.05.2015, 13:05
Bakan Avcı'dan Gündeme Dair Yeni Açıklamalar

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın  Eş Durumu atamaları ile ilgili A Haber'de bazı açıklamalarda bulundu.

'Büyük suistimaller oldu'

"Şimdi diyelim bir öğretmenimiz A iline tayin oldu, Ordu’ya tayin oldu veya Trabzon’a tayin oldu. Ama eşi Eskişehir’de bir işte çalışıyor, devlet memuru değil ama sigortalı özel bir işte çalışıyor. Eskiden eş durumundan, yani benim eşim Eskişehir’de, ben onun yanına gitmek istiyorum dediği zaman bir kamu görevlisi, ona şu soruluyordu: Eşin en az 1 yıl orada sigortalı çalışıyorsa bu tayini isteme hakkınız vardı.
Bu genel kural, bütün devlet memurları için yürürlükte olan bir genel kuraldı. Daha sonra Başbakanlık yönetmeliğiyle bu genel kural üç yıla çıkartıldı. Çünkü, küçümsenmeyecek sayıda suiistimaller olduğu da görüldü. Yani sırf eşini yanına aldırabilmek için bir yıllık sigorta parası ödüyor, sigortalı görünüyor ve eşini yanına aldırdıktan sonra o iş bitiyor. Böyle şeyler olduğu için Başbakanlık yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı ve kamu çalışanlarının eş durumundan tayin isteyebilmeleri için eşinin herhangi bir yerde üç yıl kesintisiz sigortalı çalışıyor olma zorunluluğu getirildi. Yani Trabzon’daki bir kamu görevlisi diyelim bir hanım, Eskişehir’deki kocasının yanına gelmek istediği zaman ona Eskişehir’de eşinin en az 3 yıldır sigortalı olarak çalışıyor olma şartı getirildi. Ne zaman? Geçen sene.
'3 yıl şartını mağduriyeti önlemek için geç uyguladık'

"Bütün kamu kuruluşları, bütün bakanlıklar kendi yönetmeliklerini de buna uydurmak zorunda, uyarlamak zorunda, çünkü o üst yönetmeliktir, Başbakanlığın yönetmeliği, Devlet Personel’in yönetmeliği üst yönetmeliktir. Biz de bakanlıklar olarak, kamu kuruluşları olarak kendi yönetmeliklerimizi ona uyarlamamız gerekiyor. Biz bu sene biraz da zorlamayla bu uyarlama sürecini geciktirerek, geçen yıl müracaat etmiş olanları mağdur etmemek için bu şartı, geç uyarladık.
Bu arada da 1 yıllık sigortalı çalışanların bile atama şeylerini yaptık, eş durumundan tayinleri yaptık. Hiç olmazsa 1 sene onları o genel kuralın dışında tutmuş olduk öğretmenlerimizi. Ama artık onu yapacak durumda değiliz, çünkü yasal olarak o üst yönetmeliğe uymak zorundayız uyduk. Şimdi 3 yıl böyle bir zorunluluğumuz var. "
banner482
Yorumlar (4)
eylül de atananlar 6 yıl önce
''performans dan başırılı olan öğretmen tayinin çıktığı ilde yazılı ve/veya sözlü sınava tabi tutulur ''ibaresi eklenmelidir .ailelerin çok büyük mağduriyetine sebebiyet verir aksi bir düzenleme.
ZEHRA 6 yıl önce
3 yila hayir bu ne saçma bir uygulama,eşi devlet memuru ise 1 yil,özel sektörde ise 3 yil bu sosyal devlet ilkesine aykiridir,ayrica sayin bakan ağustosta uygulanmayacak dedi,sonra da uygulanacak dedi bu ne çelişki,sayin bakan sözünü tutsun....
mustiik 6 yıl önce
3 yila hayir bu ne saçma bir uygulama,eşi devlet memuru ise 1 yil,özel sektörde ise 3 yil bu sosyal devlet ilkesine aykiridir,
şems ve kamer 6 yıl önce
doğu ve güneydoğuda çalışan öğretmenlere tazminat çalışmanız ne durumda seçimden önce açıklayınız da bir işe yaasın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@