Bakan Avcı'dan ''Paralel Okullar'' Açıklaması

Bakan Avcı'dan ''Paralel Okullar'' Açıklaması

MEB 12.01.2016, 20:51
Bakan Avcı'dan ''Paralel Okullar'' Açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Yurtdışında yapımı devam eden 4 okulumuz var. Kırgızistan, Katar, Gürcistan ve Suudi Arabistan" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 8. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, 15 farklı şikede 65 okulları bulunduğunu belirterek, okullarda 598 öğretmenin görev yaptığını ve 10 bin 327 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü söyledi. Avcı, "Yurtdışında yapımı devam eden dört okulumuz var. Kırgızistan, Katar, Gürcistan ve Suudi Arabistan. Kırgızistan'daki okulumuz yeni binasına taşındı, ama resmi açılışımızı yapmadık" dedi.

Yurtdışında paralel yapılanmaya ait okulların kapatılması veya dönüştürülmesi amacıyla bir vakıf kurulduğunu hatırlatan Avcı, "Yurtdışındaki okulların her birinin farklı kuruluş statüleri var. O ülke mevzuatına göre, bazıları özel şirket statüsünde, bazıları bir dernek, bazıları yerel otoritenin ilişkilendirdiğini yerel makam tarafından veya tamamen bağımsız kurumlar. Bu bir milli servettir, milli servetin heba edilmemesi gerekir. Pek çok ülke, doğrudan resmi girişim olarak, devlet olarak yapılan faaliyetlerde biraz çekimser davranabiliyorlar. Bunun gerçekten eğitim faaliyeti olduğunun, sivil bir faaliyet olduğunun yerel makamlar tarafından da takdir edilmesi vakıf daha kolay sağlar ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın gereken yerde ve hızda hareket ermesini güçleştiren vakfın esnek, kolay adapte olacağını düşündük" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (6)
admin 4 yıl önce
Bakanım bide şu branşları dağılmlarını açıklasanoz.. iki hafya kaldı atamalara!!!! Pdr yede bu sefer eylülde ki gbi lütfen yapnayın.. hem hiçbir branş boynu bükik kalmamalı.. diğer husus pdr mezunu olmayan felsefe sosyolaji gbi öğretmenleri biance geri alın ki rehberlik değil psikolojik danışmada yapalım yoksa bizde kolayna kaçarız adamlar ygs ve lysde barajı geçip pdr mesleğini yapıyor bu hakszlık ve sıfatımızı geri istiyoruz.. bi ziraattçıyı öğretmen yaptınız bedenciyi matematikçi yaptınız sosylji ve felsefecide pdrci yaptınız .. bu eğitim sstemi acaba nasıl sağlıklı olabilir??? Szde farkındasnz bunun lütfen daha pdr de geç olmadan alın bunları ki demesinler odrciler iş yapmıyor ve kalitesi düşük... adamların içinden gelmiyorki yapsnlar .. hakszlık yapıyorsunuz bu sefer bizdende adaletli çaloşmamızı istiyorsunuz bu hak mı??? Lütfen bundan sonraki çalışmanz bu ayıklama olsun.. ya ben lys de68 mat yatım 10 mat yapanla beni aynı tutarsan bu hiçte adil ve hak değil.
Bumin kural 4 yıl önce
Bakanım bu yil ltd ve the branşlarında aramaya öncelik verecek mi
matmat 4 yıl önce
ilk atamada arabistana gitmek isterim çok güzel olur
Özkan PDR 4 yıl önce
Pdr'ye 3000 atama istiyoruz.
Yeni Türkiye 4 yıl önce
MaşAllah sayın bakan kendi ülkesinde eğitim meselesini çözdü sıra dünya okullarına geldi...yav ve ve
Ad. 4 yıl önce
Admin sen ne söylüyon? Pdr bu ülkede en çok alınanların başında geliyor hemen hemen. Biraz gözünüz doysun. 14 puanla pdr ci öğretmenlik yapıyor bu ülkede. Sistem baştan bozuk. Sınıfçıları branşa geçirdiler ve eğitim berbat.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@