Bakan Avcı, EBA Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması’nın ödüllerini verdi

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Birinci Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması’nın ödül törenine katılarak dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

MEB 04.05.2016, 15:20
Bakan Avcı, EBA Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması’nın ödüllerini verdi

 Bakan Avcı, bir otelde düzenlenen, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Birinci Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması ödül töreninde yaptığı konuşmada, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünü, programın jürisini, yarışmaya katılan gençleri ve öğretmenlerini tebrik etti.

 
Yarışmaya 230 çalışma katıldı
Sanatsal verimleri değerlendiren jürinin işinin zor olduğunu kaydeden Bakan Avcı, Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu tür yarışmalarda, hiyerarşik değerlendirmeler yapmadıklarını, derece alanları birinci, ikinci, üçüncü gibi sıralamadıklarını belirterek, "Ama çok sayıda sanatsal verimin katıldığı böyle bir yarışmada ister istemez en azından sunum gereği, burada 230 çalışmayı birlikte değerlendiremeyeceğimize göre, en azından içlerinden bazılarını eşitler arasında birinci mantığıyla huzurunuza getiriyoruz. O yüzden jüriye bu zor işin altından kalktığı için tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı. 
 
“Sinema ile sosyal bilimlerin buluşmasından bereketli sonuçlar çıktı”
Belgesel çalışmalarının tek kişilik çalışmalar olmadığını, çok yoğun ekip çalışması ile yürütüldüğünü ifade eden Bakan Avcı, bu çalışmanın öğrenciler için takım ile çalışma eğitimi anlamına geldiğini belirtti.  Bakan Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu çalışmanın sosyal bilimler alanında yapılıyor olması ayrıca çok anlamlı. Sinema ile sosyal bilimlerin buluşmasından çok bereketli sonuçlar çıktığını, çıkacağını görüyoruz. Zaten teknoloji ile bilimsel gelişmeler arasında çok derinden işleyen bağlantılar olduğunu tarih bize gösteriyor. Zamanın ruhu diye çevrilen kavram ışığından baktığımız zaman belli dönemlerde belli sanatsal anlayışların ortaya çıkışını aslında yine o dönemlerde filizlenmeye başlayan yeni bilimsel kuramlarla teoremlerle, yeni teknolojik gelişmelerle çok derinden ilişkili olduğunu görüyoruz. Bunun için sinema ile sosyal bilimleri, belgesel ile sosyal bilimleri buluşturma gayreti aynı zamanda bu ilişkileri de kavrama yolunu açacağı için değerlidir."
 
Ödül alan belgeseller EBA’da
İlk defa açılan böyle bir yarışmada bile 230 eserin ortaya çıkmasının çok ümit verici bir gelişme olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak devam edeceğini kaydeden Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Başka pek çok anlamlı anlamsız haberin arasından bu güzel çalışma editörler tarafından değerlendirilirse, genel kamuoyu için söylüyorum, "eba.gov.tr"ye girdikleri zaman burada yarışan ürünleri, gençlerimizin yaptığı belgeselleri  "eba.gov.tr"den izleyebilirler. "eba.gov.tr"nin dünyanın en büyük yardımcı eğitim portalı olduğunu, bugün itibariyle 12 milyon kayıtlı izleyicisi olduğunu vurgulayalım."
 
“EBA Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması, millî düşünceye hizmet edecek”
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Onur Ak ise, EBA yarışmalarını, eğitim bilişim ağına içerik kazandırmanın yanı sıra öğretmen ve öğrencilerdeki sanatsal ilgileri, desteklemek ve yönlendirmek amacıyla düzenlendiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ülkemizde son dönemde büyük ağırlı kazanan sosyal eğitimine destek olmak, sosyal bilimler alanında fikir ve eser üreten öğrencilerimize kendilerini ifade edecekleri bir mecra üretmek üzere yola çıkan EBA Sosyal Bilimler Belgesel Yarışması, milli düşünceye hizmet edecek, ülkemizin ve milletimizin değerlerine dikkatleri yoğunlaştıracak. Böylece fikirlerin ve araştırmaların kalıcı olarak kayıt altına alınmasını da temin edecektir."
Konuşmaların ardından Bakan Avcı, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.
 
Ödüllü belgeseller
Birinci Sosyal Bilimler Belgesel Yarışmasında, "Savaşın Çocuk Yüzü” belgeseli ile Büşra Erdaş, “Kore Gazileri” ile Erhan Aydın, “Bir Tarih Yaşarken” ile Gizem Ayaz, “Sipahi Pazarı” ile Mehmet Şerif Şengül, “Akdeniz’in Esintisi” ile Onur Sezen, “Sarıl Dünyaya” belgeseli ile de Ömer Kartelli  “Başarı Ödülü”ne layık görüldü.
"2.Çanakkale Zaferi Kut´ül Amare" belgeseli ile Ali Konci, "Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Cephesi" ile Hüseyin Meriç Köşeli ve "Tarihin İzleri Pazar Camii" ile Mehmet Alp Güven "Jüri Özel Ödülleri" ödülü alırken, "Savaşın Çocuk Yüzü" belgeseli ile Büşra Erdaş EBA üzerinden yapılan seyirci oylamasına göre en yüksek oyu alarak "Ben Seçtim" ödülüne layık görüldü.
 
Ödüllü belgesellere uluşmak için tıklayınız.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@