banner476

Bakan Yılmaz: Zorunlu Eğitimi 13 Yıla Çıkaracağız

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye´deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını artıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz." dedi.

MEB 04.06.2017, 20:21
Bakan Yılmaz: Zorunlu Eğitimi 13 Yıla Çıkaracağız

Bakan Yılmaz, Gürün ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada ramazan ayının önemine değindi. Türkiye´nin sorunlarının olduğunu ama diğer ülkelere kıyasla sorunlarını çözebilme kabiliyeti en yüksek ülke olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, hükümetleri döneminde yapılan yatırımları anlattı.

Millî gelirin yükseldiğini, satın alma paritesinin arttığını dile getiren Bakan Yılmaz, "Türkiye´nin ileri gitmesini istemeyenler suni ayrılıklar, kamplaşmalar ve fay hatları oluşturmak istiyor. Bilin ki bu 80 milyon birbirine kardeştir, 80 milyonun ortak noktası, ayrıldığı noktalardan çok çok fazladır. Ayrılık noktası belki yüzde bir bile değildir, belki yüzde birin de altındadır. Dolayısıyla bu ayda birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi artıracağız. Yardım elimizi uzatacağız, hiç kimse kendisini sahipsiz hissetmeyecek. İşte bunu yaparsak ramazan amacına ulaşmış olur. Ramazanın amacı birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektir." diye konuştu.

Türkiye´nin bugününün dünden daha iyi olduğunu ve geleceğinin de daha iyi olacağını belirten Bakan Yılmaz, bunu da eğitimle yapacaklarını söyledi. Eğitimin iyi gittiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, "Eğitimin amacı ülkeyi zengin kılmaktır. Türkiye´nin geliri 860 milyar dolar, bunu kim üretti. Benim ilkokulumdan, ortaokulumdan, lisemden, üniversitemden mezun olan işçisi, yönetici, memuru, mühendisi, çiftçisi hepsi beraber üretti." ifadesini kullandı.

"İyi bir eğitim için ikili eğitimi kaldıracağız"

Gelecek dönem daha iyi bir eğitim vermek için ikili eğitimi kaldıracaklarını ve 77 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "İnşallah 2019 yılı sonuna kadar yapacağız. Yine kaliteli eğitim vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. Yani insanımızın eğitim süresini arttırmamız lazım. Biz geldiğimizde insanımızın eğitim süresi yaklaşık 5 yıldı şimdi 8 yıl. Ortalaması 12 yıl olması lazım. Zaten 12 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Dolayısıyla Türkiye´deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını artıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor."

"Müfredatı da gözden geçiriyoruz"

Değerler eğitiminin çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: "Şuna çok inanarak söylüyorum, Türkiye´nin eğitimi iyi bir yerde, maddi yönden de manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde inşallah müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. Ama birisi eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz, ailede de verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamda da vermesi lazım."

Bakan Yılmaz Kayseri´de şehit ailelerini ziyaret etti

Bakan Yılmaz, programı kapsamında, Tendürek Dağı´nda teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Uzman Çavuş Abuzer Doğan ve Şırnak´ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Kıdemli Astsubay Başçavuş Mehmet Erdoğan´ın Kayseri´deki ailelerini ziyaret etti. Yılmaz, ilk olarak Uzman Çavuş Abuzer Doğan´ın Gesi Cumhuriyet Mahallesi´ndeki ailesine ziyarette bulunarak, şehidin annesi Fatma ile babası Durmuş Doğan´a Kur´an-ı Kerim ve ayet yazılı tablo hediye etti.

Bakan Yılmaz daha sonra Şırnak´ta askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Kıdemli Astsubay Başçavuş Mehmet Erdoğan´ın Yıldırım Beyazıt Mahallesi Tavlusun Caddesi´nde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Yılmaz, şehidin babası Şahin Erdoğan´a bayrak, eşi Rüya Erdoğan´a da ayet yazılı tablo verdi. Bakan Yılmaz ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Kayseri´ye şehit ailelerine başsağlığı ziyaretinde bulunmak için geldiklerini söyledi. 

Türkiye´nin teröre karşı büyük bir mücadele verdiğini belirten Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Bu topraklarda başımız dik, ay yıldızlı bayrağımızın altında hür yaşamamıza vesile olan bize, milletimize ve devletimize emanettir. Bir ramazan gününde onların ailelerine başsağlığı ziyaretinde bulunmak için buradayız. Allah sabrı celil versin, kalplerine sekinet versin. Bu vatan için şehit olanlar ve şehit olmayı isteyenler olduğu sürece başımız dik, alnımız açık, ay yıldızlı bayrağımızın altında özgürce yaşayacağız. Bu, bu milletin ve devletin en büyük gücüdür. Cenabı Allah birliğimizi dirliğimizi daim eylesin. İnşallah bunlar son şehidimiz olur diyoruz. Biz şehitlerimizi unutmadığımız sürece gücümüz artacaktır."

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (3)
demir 3 yıl önce
bu mantıkla verdiğiniz eğitim çocuklara yarar değil zarar veriyor.bilimsellikten uzak eğitim ile nereye varmak isteniyor.çok açıkta çocuklarımızdan elinizi çekin.ya bilimsel ,demokratik,laik insanca eğitim verin yada bırakın
Vd 3 yıl önce
Eğitim kalitesi giderek artacak inşAllah
Emine 3 yıl önce
Lütfen yeter artık çocukların zamanını boş yere okulda tüketmeye çalışmayın
Artık isteğe bağlı olarak okumayı önemseyen bir nesil nasıl yetiştirmek mümkün olur sorusunu bir sorun
.işimiz sadece göstermelik olarak kalmasın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@