Binlerce Sahte diplomalı öğretmen olabilir

Binlerce Sahte diplomalı öğretmen olabilir

Milli Eğitim Bakanlığı'nda binlerce sahtekar öğretmen(!) olabilir.

 Milli Eğitim Bakanlığı bundan yaklaşık 6 ay önce sahte diploma avı başlatmış ve binlerce öğretmenin diplomaları kontrol edilmeye başlanmıştı. Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde başlatılan bu çalışma, bakanlığın 30-40 bin TL'ye sahte diploma satıldığını öğrenmesi ile ortaya çıktı. Aralarında 20-25 yıllık sözde öğretmenlerin de bulunduğu sahte diplomalılar arasında o dönemde yaklaşık 150-200 kişi MEB'den ya ihraç edilmiş ya da mahkemeye verilmişti.

Geçen süre içerisinde hemen her gün sahte diplomalı öğretmen skandalı kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Toplam sayının ne kadar olduğu bilinmemekle birlikte 500'ü aştığı tahmin ediliyor. Öte yandan dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik işlemlerinin profesyonelce yapılmış olabileceği ve bazı sahte öğretmenlerin yakalanmadan görevlerine devam edebileceği iddiası ortalığı karıştırmış durumda. Özellikle yıllardır atama bekleyen öğretmenler duruma isyan bayrağını açtı.

Bakanlık, her öğretmenin gerekirse üniversite yıllarını araştıracak bir ekip kurmalı ve acilen sahte diplomalı öğretmenler bakanlıktan ihraç edilmelidir. İhraç edilen öğretmen sayısı önümüzdeki dönemde yapılacak öğretmen atamalarına eklenmelidir. Ayrıca hakkı yenen öğretmenler için de Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava yolu açık gözükmektedir. Son yıllarda yapılan atamalarda kıl payı ataması yapılmayan öğretmenlerin yerine sahtekarlar atanmış olabilir. Bu öğretmenlerin haklarını adalet önünde aramalarında fayda olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sahte öğretmenlere yönelik aşırı bir titizlikle çalışıp çalışmayacağı, bu konunun üzerine ne kadar gideceği ve ne denli önemseyeceği önümüzdeki günlerde daha net açığa çıkacaktır. Sahte diplomalı öğretmen skandalının patlak verdiği zamandan bugüne kadar yeterli derecede mücadele edilmemiş ki her geçen gün sahte öğretmen haberleri patlak vermeye devam ediyor. Konuyu ve bakanlığı yakından takip edip sahtekarlara karşı nasıl davranılacağını, ne gibi tedbirler alınacağını hep birlikte görüp siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız.

Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.