Diyabetli öğrenci derste kan şekerini ölçebilecek

Diyabetli öğrenci derste kan şekerini ölçebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, diyabetli öğrenciler için genelge yayımladı. Okul çağında 20 bin diyabetli öğrencinin bulunduğunu belirten Bakanlık, okul müdürlüklerine uyulması gereken 11 maddelik bir genelge gönderdi.

 Genelgede, diyabetli öğrencilerin sınıfta ara öğün almalarına izin verilmesi, sınavlarda kan şekeri ölçüm aleti bulundurmalarının serbest olması istendi.

Diyabetli çocukların okul yaşamlarında desteklenmesi amacıyla okullarda kan şekeri ölçümüne ve insülinin yapılmasına yardımcı olunacak. Mümkünse okullarda bunun için uygun mekânlar oluşturulacak. Diyabetli çocuğun izni alınarak hastalığı ile ilgili diğer öğrenciler bilgilendirilecek. Diyabetli çocukların arkadaşlarının katıldığı aktivitelere özellikle beden eğitimi dersleri, okul gezileri, spor müsabakaları ve törenlere katılımı sağlanacak. Uzun süreli sınavlar sırasında Tip 1 diyabet hastası olduğunu gösterir raporu olan öğrenciler sınav salonuna girerken yanlarında kan şekeri ölçüm aleti ve meyve suyu, kesme şeker bulundurabilecek. Sınav sırasında insülin yapılmasına izin verilecek, sınav görevlilerince kendini kötü hissettiğini söyleyen öğrenciye yardımcı olunacak. Diyabetli öğrencilerin yaşam boyunca sağlıklarının korunması ve kendilerini güvende hissetmeleri için okulda gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik olarak idareciler, öğretmenler, veliler ve servis şoförlerinin yakın işbirliğinde olması sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.