E-Okulda Büyük Kargaşa ve Hatalar! (ÖZEL)

E-Okulda Büyük Kargaşa ve Hatalar! (ÖZEL)

MEB 7 eylül 2013 günü resmi gazetede yayımladığı ortaöğretim kurum yönetmeliği ile sınıf geçme ve not işlemlerine bir çok yenilik getirmiş durumdadır.Ancak yönetmelikte geçici maddelerin yeterince düzenlenmemiş olması nedeniyle hukuki olarak bir çok sorun yaşanmaktadır.

Mebpersonel.com/ÖZEL HABER

MEB 7 eylül 2013 günü resmi gazetede yayımladığı ortaöğretim kurum yönetmeliği ile sınıf geçme ve not işlemlerine bir çok yenilik getirmiş durumdadır.Ancak yönetmelikte geçici maddelerin yeterince düzenlenmemiş olması nedeniyle hukuki olarak bir çok sorun yaşanmaktadır.

Şöyleki ;

1- Yönetmelik 07/09/2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.Bu yönetmelikte ders bazında sınıf geçme baraj puanı 45'den 50'ye çıkarılmıştır, ayrıca her sınıf için 3 dersden sorumlu bir üst sınıfa geçme hakkı verilmiştir. Eskiden lise-1 sınıfta 3,diğer sınıflarda 2 ders den sorumlu üst sınıfa geçilmekte idi.Bu günlerde e-okul sisteminde bu yönetmeliğe göre uygulama yapılırken, bir dersden yıl sonu not ortalamış 45 puan olanlar başarılı sayılmakta ayrıca lise-2 ve üst sınıflarda 3 dersi olanlar sorumlu olarak üst sınıfa geçmektedir.Bu durum oldukça ilginç bir durumdur.07 Eylül 2013 tarihinden itibaren 45 puanı ile geçmeyi içeren sınıf geçme sistemi kalktığına göre ortalaması 45 olanları nasıl başarılı sayılmaktadır.

Hem yeni yönetmeliği hemen uygulayacaksın ,hemde eski sisteme göre öğrenciyi başarılı sayacaksın.Eğer eski sistem baz alınıyorsa ,sorumlu geçmede ders sayısı nasıl yeni sisteme göre uygulanmaktadır .Bunun hukuki dayanağa nedir .bir yandan eski sisteme göre dersin yılı sonu ortalaması ve ortalama yükseltme ,sorumluluk sınavında 45 puanı tutturan bir üst sınıfa geçirilmekte,diğer tarafta yeni siteme göre lise-2 ,3 sınıflarda 3 zayıfı olan sorumlu üst sınıfta geçmiş gözükmektedir. MEB aynı anda eski ve yeni yönetmeliği nasıl uygulamaktadır ayrıca 16 Eylül 2013 tarihine kadar 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı hukuken devam etmektedir.Geçici maddelerde ve bu güne kadar gönderilen genelgelerde bu durum ile ilgili net bir açıklama yoktur.Bakanlığın bu durum ile ilgili net bir genelge yayımlanması yada yönetmeliğe geçici madde eklemesi gereklidir.

2- Yeni yönetmeliğin 57.maddesinin (b) fıkrası “Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer, hükmü içermektedir “Buna göre yıl sonu ortalaması 50 puanı tutturanlar o yıl bir üst sınıfa not ortalaması ile geçmektedir.Ancak E-okul sistemi ne hikmet ise üst sınıflarda okuyan öğrencilerin geçmiş yıllardaki puanlarını tekrar hesaplamakta örneğin geçen sene tüm derslerin genel not ortalaması 52 hesaplanan , lise-1 den lise-2 ye 3 tane ders den sorumlu geçenlerinin hepsinin sorumluluğunu kaldırmaktadır.

Bu işlem hatalıdır,  çünkü yeni yönetmeliğin 58.maddesi (4)bendi “ Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar “hükmü mevcuttur.Sorumluluk sınavında girip 50 puan almayan öğrenci geçmiş yıllarda ortalaması yeniden hesaplanıp tüm derslerin ortalaması 50 ve üstü olsa bile sınıfını geçemez.Mutlaka sorumluluk sınavında başarılı olmak zorundadır. E-okul sistemi hata yapmaktadır.Bu ilerde telafisi mümkün olmayan bir çok yanlışlıklar ve hataları doğuracaktır.Sorumluluk sınavı sonucunda başarılı olan öğrencinin o yıla ait not ortalaması yeniden hesaplanır, bu yeni puan diploma ortalamasında kullanılır.


Sınıf geçme baraj puanı 45'den 50'ye  çıkarıldığı için dolayısıyla öğrencilerin sınıfta kalma durumları ve sınıf yetersizliği gibi sorunlar büyük ölçüde meydana gelecektir.Bu tespitlerimizin dikkat alınmasını bekliyoruz, yoksa okullarda kargaşa çıkması an meselisidir.
 


Mebpersonel.com / ÖZEL HABER
Levent Ekinci

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.com'a aittir. '' www.mebpersonel.com '' biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

7 Yorum