Emekliliği gelmiş öğretmen sayısı ne kadar?

Emekliliği gelmiş öğretmen sayısı ne kadar?

Milli Eğitim Bakanlığı'nda emeklilik yaşını doldurmuş ne kadar öğretmen görev yapıyor?

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda 3600 ek gösterge, emeklilik, öğretmen atamaları konuları şu günlerde sürekli gündemde olmaya devam ediyor. Atama bekleyen öğretmenlerle ek gösterge ve emekli olacak öğretmenlerin doğrudan bir ilişikisi bulunuyor. Çünkü ne kadar çok emekli olan öğretmen olursa o kadar çok atama yapılacak ve yine ek göstergeler artırılırsa emekli olan öğretmenlerin sayısı da artacak.

 MEB'de yaklaşık olarak 900 bin öğretmen bulunuyor. Bu öğretmenlerin yaş gruplarına bakıldığı zaman çok büyük bir kısmı 35 yaşın üzerinde yer alıyor. Yani bakanlığın kadrosu yaş aralıkları diyagramlarına göre de fazlaca yaşlı. Emekli yaşının 65 olması, öğretmen emekli maaşının ve ikramiyesinin oldukça az olması gibi sorunlar MEB'de öğretmenlerin yaş ortalamasının artmasına neden oluyor.

 Öbür taraftan da genç öğretmenlerin atamaları bu sebeplerden dolayı gerçekleşemiyor. Geçen yıl yapılan araştırma ve sendikaların yaptıkları açıklamaya göre farklı kaynaklar ve gayrıresmi olmak üzere Türkiye'de şu anda emekliliği gelmiş fakat emekli olmayan öğretmen sayısı 75 bin ile 120 bin arasında değişiyor. Özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik ve Sınıf öğretmenlerinin emekli olmadıkları görülüyor.

 MEB, 65 yaşını doldurmuş öğretmenleri zorla emekliye ayırıyor fakat 55-65 yaş arasında da yine binlerce öğretmen mevcut. Bu duruma önlem de alınmış değil. Yaşça büyük öğretmenlerin verimlilikleri de tartışma konusu. Konu ile ilgili olarak bakanlığın bir çalışma yapıp hem emektar öğretmenleri emekliliğe teşvik etmeli hem de artık atama bekleyen öğretmenlerin haklarını iade etmelidir.

 Konu ile ilgili gelişmeleri takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum