Fatih Projesi İçin Çıkan Yeni Yönetmeliğe Büyük Tepki

Fatih Projesi için yeni bir yönetmelik çıktı fakat yeni yönetmelik eğitimciler tarafından fiyasko olarak yorumlandı...

MEB 31.12.2015, 13:19
Fatih Projesi İçin Çıkan Yeni Yönetmeliğe Büyük Tepki
 - Milli Eğitim Bakanlığı,Fatih Projesi kapsamında okullara "Fatih Projesi BT Rehber Öğretmenliği" konulu yeni bir yazı göndererek bu çıkan yeni görev hakkında bilgiler verdiler. Yine Fatih Projesi kapsamında donanım kurulumu yapılan okullarda gerçekleşecek görevlendirmede 100 saat kurs ile bt rehber öğretmenliği kursu alan öğretmenler görev alacak. Üniversite mezunu atanamayan bilişim teknolojileri öğretmenleri ise yine yönetmeliği büyük tepki göstererek iptal davası için kolları sıvadıklarını ve sendika avukatları ile de yakın temas içinde olduklarını 15 gün içinde büyük bir adım atacaklarını belirttiler. 

Okullardaki Eğitimciler Tepkili 

Okullardaki eğitimcilerde yeni yönetmeliğe tepkili. Bir öğretmen duygularını şöyle paylaştı: "Bu yeni yönetmeliği kaleme alanlar eminim şu anda koltuklarında oturmuş ne kadar güzel bir iş yaptıklarını düşünüyorlardır. Yazın Ankara'da eğitici eğitiminde kursiyerdim. Emin olun orada bizlere söylenen cümlelerle bu çıkan yazı tam bir tezat teşkil ediyor. Bundan sonra ne eğitimlerde görev alırım nede BTR olurum. Eğitimde görev alacak eğitici de zorluk çekiyoruz demişlerdi. BTR istemiyor öğretmenler demişlerdi. Siz teşvik edeceğinize daha çok kaçırıyorsunuz. Fatih Projesi ileride niye bitti niye başarısız oldu diye soracaklar illaki. Getirip etkileşimli tahtaları sınıfa koymakla ağ alt yapısını kurmakla göstermelik yere EBA ya girmekle bu proje yürümez arkadaşlar. Herkese hayırlı olsun. Kimileri mutlu kimileri mutsuz oldu. Ankara'dakilerin umurunda değilsiniz emin olun."
 

FATİH Projesi BT Rehberliği Görevlendirmeleri
​Fatih Projesi Kapsamında yapılan BT Rehberliği görevlendirmeleri ile ilgili yeni yazı valiliklere gönderilmiştir. Yeni yazı bir çok değişikliği beraberinde getirmektedir. Bu değişiklikler özetle;

1- Görevlendirilen öğretmenin asli görevi okulundaki tüm öğretmenlerle en az bir defa sınıf içi uygulamaya destek vermektir. Bu destek EBA, EBA ders veya EBA V sınıf uygulamasını kullanarak ders işleyen öğretmene yardım etme amaçlıdır. Bu görev "Sınıf içi gözlem formu" na işlenecek, BT rehber öğretmen, dersi işleyen öğretmen ve okul müdürü tarafından form imzalanacaktır.

2- Görevlendirmeler Şube müdürü ve il koordinatörünün de bulunduğu komisyonca değerlendirilip teklif edilecektir. Bu komisyon aynı zamanda çalışma süresi içinde "Sınıf içi gözlem formlarını" düzenli olarak kontrol edecek görevi yürütmeyen öğretmenin görev iptali hemen teklif edilecek ve bir sonraki dönem görev verilmeyecektir.

3- Görevlendirme ismi ; FATİH Projesi BT Rehberliği olarak değiştirilmiştir.

4- Artık proje kapsamında olmayan sadece BT sınıfı bulunan okullara bu kapsamda görevlendirme yapılmayacaktır. Görevlendirmeler sadece proje okullarına yönelik olacaktır.

5- 8 Şubeden az okullara görevlendirme yapılmayacaktır

6- 21 Saatten fazla ders görevi olan öğretmenlere kendi okulu dışında rehberlik görevi verilmeyecektir. Kendi okulu proje okulu değilse görev verilmeyecektir.

7- Bilim Sanat Merkezlerine görevlendirme yapılmayacaktır

8- Ücretli öğretmen, aday öğretmen, asaleten veya vekaleten idareci olanlara görev verilmeyecektir

9- Daha önce 180 saatlik Bilgisayar Formatör öğretmenliği vb. ad altında belgelere dayandırılarak yapılan görevlendirmeler yürürlükten kaldırılmıştır.

10- Görevlendirilen öğretmene Bt rehberliği görevi yürüttüğü günler haricinde nöbet görevi verilebilecektir.

YEĞİTEK Eğitim Hizmetleri Koordinatörlüğü
İLGİLİ YÖNETMELİK
Yorumlar (19)
xalo 5 yıl önce
Allah belanızı versin sizin o kadar emek gösterip tek başımıza lab kurduk simdi fatih projesi kapsamını tek alıyorsunuz hakkım zehir zıkkım olsun
Böte 5 yıl önce
yatacak yeriniz yok sizin, ne diyeyim başka.
asda 5 yıl önce
bulunda çalıştırın artık bilişimci.
mustafa 5 yıl önce
kendi öğretmeninin arkasında durmayan proje de sorun çıktığında bütün yükü bilişim teknolojileri öğretmenlerine atan garip bir kurum. bu yegitek.
Bilişim 5 yıl önce
Yabancı ülkeler çocuklarını kod yazmayı teşvik ediyor ülkemin beyin fukaraları dersi kaldıralım diyor.O kadar ahlaklı bir toplum ki ilahiyatçısı çocuk pornosundan tutuklanıyor.
tarık 5 yıl önce
yazık oldu o kadar emeklerimize... hep umutla baktık ama yine hüsran. yeri geldi tamirci olduk yeri geldik rehber olduk... bunları derslerden kalan zamanda yaptık, okulda kimse kalmazdı biz ve 1 idareci dısında... demek ki milyarlık projeye verdikleri değer buymus. bir daha elimi sürmem, görevde almam.
Bilisimci 5 yıl önce
Sogutmak icin yaptiniz bravo basardiniz yonetmelige degil gerici zihniyete hayir
Burak 5 yıl önce
meb ne zaman akıllanır bilinmez. olması gerekeni herkes söylüyor (fatih projesindeki her okula btr normu) ama nedense bu bir türlü gerçekleşmiyor. diğer branş öğretmenleri uzmanı olmadığı alanla ilgili 100saatlit kurslarla bu göreve layık görülebiliyor. üstelik 4 yıllık mezun binlerce öğretmeni varken. fatihte çözüm pdr gibi btr yoksa projeden yıllardır olduğu gibi istenen verim alınamayacaktır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@