banner476

GENEL MÜDÜR OSMAN NURİ GÜLAY, DİYARBAKIR'DA SEMİNER AÇILIŞINI YAPTI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRÜ SAYIN OSMAN NURİ GÜLAY, DİYARBAKIRDA YAPILAN EĞİTİM YÖNETİMİ SEMİNERİNİN AÇILIŞINI YAPTI.

MEB 09.03.2018, 19:24 09.03.2018, 19:33
GENEL MÜDÜR OSMAN NURİ GÜLAY, DİYARBAKIR'DA SEMİNER AÇILIŞINI YAPTI

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay,  Kalite Geliştirme Daire Başkanı Sayın Mehmet Salih Canbal, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hasan Aslan’ın katılımlarıyla, Ülkemizin değişik illerindeki Mesleki ve Teknik Eğitim okullarında görev yapan 120 okul yöneticisi ve ilimizde bulunan 60 okul yöneticisine yönelik düzenlenen Eğitim Yönetimi semineri başladı.

Diyarbakır Büyükşehir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’nda başlayan seminerin açış konuşmasını yapan Kalite Geliştirme Daire Başkanı Sayın Mehmet Salih Canbal’ın ardından konuşan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Osman Nuri Gülay: “Eskiden olumsuz bir mesleki teknik eğitim okulları algısı vardı; ama şimdi kendi milli meslek eğitim modelimizi hazırladık. Bu model sadece Türkiye’ye özgü bir model. Artık Mesleki ve teknik eğitim okullarından sektörler için nitelikli elemanlar yetişecek.

Ortaöğretim kurumlarında yapmış olduğumuz düzenlemeyle her meslek lisesinin bünyesinde atölye gerektirmeyen, sektörün atölyesini kullanan, mesleki eğitim merkezleri açabileceğiz. Çocuğa 1-2 gün eğitim vereceğiz. Gidecek sanayide işbaşı eğitimiyle son model teknolojiyi orada görecek.

Yasal düzenlemeyle 4 yıl sonra ustalık belgesi alınabilecek. Okullardan mezun olan öğrencilerin aldıkları ustalık belgesiyle birlikte sektörde çalışmak istiyorsa, nitelikli bir usta olarak işine devam edecek. Kendi işini açmak istiyorsa, KOSGEB ile imzaladığımız protokol gereği 50 bin lira karşılıksız hibe desteği, 100 bin lira da faizsiz krediyle kendi iş yerini açabilecek. Bunları üreten bir Türkiye içinde nitelikli iş gücü yetişmesi için çalışıyoruz.

Siz eğitimciler önemli bir görev üstleniyorsunuz. Şimdiye kadar iyi yazılımcı yetiştiremediğimiz için öğrencilerimize de bunu aktaramadık; öğrencilerimize yazılımı, kodlamayı öğretmiş olsaydık şu anda farklı yerde olurduk. Unutmayın ki dinine, örfüne, geleneğine, milletine ve bayrağına bağlı nesilleri siz yetiştireceksiniz.” dedi.

Daha sonra heyet Yenişehir ilçemizde bulunan Diyarbakır Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan atölyeleri gezerek burada eğitim gören öğrencilerden bilgi aldı.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@