İYEP Nedir? İYEP’e Kimler Katılabilir?

İYEP Nedir? İYEP’e Kimler Katılabilir?

İlkokul öğrencilerine uygulanan İYEP programı nedir ve İYEP programına kimler katılabilir bilgilerinin tamamı yazımızda...

İYEP programı 2019 yılında ilköğretim öğrencilerin bir kısmına uygulanmaktadır. Türkçe ve matematik derslerini kapsayan bu programda öğrencilerin belirlenen kazanımlara ulaşması sağlanmaktadır.

İYEP Nedir?

İYEP kelimesinin açılımı İlkokul Yerleştirme Programı’dır. 3. sınıfa devam eden öğrenciler İYEP programına dahil olabilmektedirler. Bu program 3. sınıf öğrencilerinden bir önceki eğitim öğretim yılı içerisinde bazı nedenlerle Türkçe ve matematik dersi konularını yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilerin geliştirilmesi amacıyla kurulan bir programdır.

İYEP 2019 yılından itibaren yalnızca 3. sınıf öğrencilerine uygulanmaktadır.

İYEP’in Amaçları61a5eeac4e3fe017f8d85afc.jpg

  • 3. sınıf öğrencilerinin Türkçe ve matematik derslerinde İYEP kapsamında belirlenen kazanımlara ulaşmalarını sağlamak
  • Öğrencilerin İYEP kapsamında psikolojik olarak desteklenmesini sağlamak
  • Sonraki eğitim kademelerinde ortaya çıkması muhtemel uyum sorunlarını önlemek
  • Okula devamlılığını arttırarak akademik ve sosyal gelişimini desteklemek
  • Programa katılan öğrencilerin hedeflenen öğrenme seviyesine ulaşmasını sağlamak
  • Öz güvenli, sorun çözen ve iletişim seviyesi yüksek bireylerin yetişmesine ortam sağlamak

İYEP programına katılan kişinin ilk olarak eksikleri belirlenir. Program öğrencinin öğrenim gördüğü okulda uygulanmaktadır. Program süresince öğrencinin katılım durumu kontrol edilir ve bu süreçte öğrencilere psikolojik destek sağlanır. İYEP programına katılım için herhangi bir ücret talep edilmez.

Yabancı uyruklu öğrenciler, sığınmacılar, mülteciler, göçer ve yarı göçer aile çocukları, mevsimlik tarım işçisi çocukları gibi tüm dezavantajlı öğrenciler İYEP programına dahil olabilmektedir.

İYEP Ders İçeriği Nedir?

melek-ogretmen-1.jpg

İYEP ders içeriği türkçe ve matematiktir. Türkçe dersinde 16 konu, matematik dersinde 22 konu bulunmaktadır. Konu süreleri ise Türkçede 96 saat, matematikte 64 saat olmak üzere toplam 160 saattir.

İYEP Programına Alınacak Öğrenciler Nasıl Belirlenir?

İYEP programına katılım sağlayacak öğrenciler sınıf öğretmenleri tarafından ekim ayının 2. haftasında ÖBA uygulanarak belirlenir. ÖBA Öğrenci Belirleme Aracı’dır. Öğrenci Belirleme Aracı herhangi bir sınav değildir.

ÖBA’nın uygulanması ve değerlendirilmesinde öğretmen yönergeleri formu kullanılır. ÖBA sonuçları öğrencinin sınıf öğretmeni tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülüne işlenir.

İYEP Grupları Nasıl Oluşturulur?

İYEP grupları 1-6 öğrenciden oluşturulmaktadır. 6 öğrencilik bir grup tamamlanmadan ikinci grup açılamaz. Ancak bu sayı bazı durumlarda 10 öğrenciye kadar çıkarılabilir.

Program, hafta sonlarında ve hafta içi ders saatleri dışında okul yönetimince planlanacak zamanlarda uygulanır. Program süresi, hafta içi günde 2 ders saatini, hafta sonu günde 6 ders saatini ve haftada toplam 10 ders saatini geçemez.

İYEP programında öğrencinin sınıf öğretmeni, okulun diğer sınıf öğretmenleri, ilçe norm fazlası sınıf öğretmenleri, ilçede programda görev almak isteyen sınıf öğretmenleri, ders ücreti karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri görev alabilir. Programa katılacak öğrencilerin velilerinden veli izin belgesi alınır. İzin verilmeyen öğrenciler programa dahil edilmeyerek e-okul sisteminde belirtilir

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.