Lise öğrencilerine devamsızlık affı, gelir mi?

Lise öğrencilerine devamsızlık affı, gelir mi?

Lise son sınıf öğrencilerinin bu yıl da devamsızlık affı olur mu çilesi başladı

 Lise Son Sınıf Öğrencilerinin Çilesi;

MEB 2015 yılında yaptığı değişiklikle liselerde devamsızlık süresini özürsüz 10 ve toplamda 30 gün olarak düzenledi.

Madde şöyle:

"(5) (Değişik:RG-1/7/2015-29403) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. "

Böylece devamsızlık süresi kısaltılmış oldu.

Bir eğitimci olarak öğrencilerin tabii ki okulda olmaları gerektiğini ve eğitimlerine okulda devam etmeleri, son güne kadar okullarından kopmamaları gerektiğini savunmam gerekir.

Ancak;

Evet kocaman bir ANCAK;

Sistem öğrenciyi üniversite sınavı odaklı kıldığı, üniversite sınavları ile okuldaki eğitim öğretim sürecinin çokça örtüşmediği, üniversiteye giriş sınavlarının öğrencinin hayatı için ne kadar önemli olduğu gerçeklerini ve gerekçelerini düşündüğümüzde sistem kurbanı öğrencilerin yanında olmak zorunda hissediyoruz kendimizi.

MEB devamsızlık süresini kısalttı fakat kendi koyduğu kurala uymayan kim? Yine MEB oluyor. Özellikle son sınıf öğrencileri için öyle bir yaklaşım izleniyor ki;

- Dürüst olan,

- Titiz olan,

- Kurallara bağlı olan kaybediyor.

Nasıl mı?

MEB koyduğu kurallara rağmen her yıl aşağıdaki şekilde bir açıklama yayınlıyor. 2015 teki açıklamaya bakalım: http://www.memurlar.net/haber/524202/

"Bu nedenle 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, tüm örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencileri ile ilgili olarak;

Sorumluluk sınavı Eylül ayının üçüncü haftası içerisinde yapılacaktır, bu sınavlar sonunda başarısız tek dersi kalan öğrenciler, valiliklerce Eylül ayı içerisinde belirlenecek bir başka tarihte yeni bir sınav hakkından daha yararlandırılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin yılsonu başarıları sınav sonuçlarına göre yeniden belirlenecektir.

Ders kesim tarihi itibarıyla derslerinden başarılı olmalarına rağmen devamsızlık süresini aşan, bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yaptırabilecek durumda olan son sınıf öğrencileri de devamlı öğrenciler gibi değerlendirileceklerdir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 01.07.2015 tarih ve 37104 sayılı yazısına göre 2015 ÖSYS'de herhangi bir yükseköğretim programını kazanan öğrencilerden bir ortaöğretim kurumundan geç mezun olanlar, durumlarını belgelendirmeleri halinde 6 Ekim 2015 tarihine kadar kazandıkları yükseköğretim programlarına hiçbir hak kaybı yaşamaksızın kayıt yaptırabileceklerdir."

İşte bu nedenle MEB titiz, dürüst, kurallara uyan öğrenciyi adeta cezalandırıyor.

Yani sonradan adeta bir af çıkarıyor ve devamsızlık sorunu olan başarılı öğrencinin tüm devamsızlığını sildiği gibi başarısız olan öğrenciye de ek sınav hakkı veriyor.

Bir sorunun bile çok önemli olduğu bir sınavdan bahsettiğimize göre sizce kaybeden kim oluyor?

Tabii ki gençlerin emeği heba olmasın. Gösterdikleri çabanın karşılığı olarak kazandıkları üniversitelere kayıt olabilsinler.

Fakat;

Bu açıklama ya şimdiden yapılsın ve herkes bir af çıkacakmış gibi devamsızlık kullansın ya da şimdiden gençler uyarılarak böyle bir hakkın verilmeyeceği açıklansın.

Bir tarafta yarım günün bile hesabını yapan, devamsızlıktan kalma korkusu ile geceleri uyuyamayan ve başarı ile geçen gençler,

diğer tarafta devamsızlıktan kaldım diyen ve kendine bir umut arayan ve sonunda gelen af ile mezun olan gençler.

Asla gençleri suçlamıyoruz ama idare yani bakanlık bu gençlerimizi heba etmemeli, devlet eliyle haksızlığa son verilmelidir.

Eminiz ki bugünlerde okul idareleri başlarını alamıyorlardır "hocam devamsızlık affı olur mu? Hocam sınıfta kaldım mı? Ben ne yapacağım" diyen gençlerden.

Okul idarelerinin de eli kolu bağlı. Ne deseler boş. Af çıkar dese ya çıkmazsa? Çıkmaz dese ya çıkarsa? Her halükarda mağdur edeceği kesim var.

Koskoca bakanlık bu kadar basit görünen bir konuyu yıllardır çözemiyor ve her defasında

"2014-2015 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere..." diye başlayan cümlelerle her yıl yeniden aflarla uğraşıyor.

Gerçekleri ve gerekçeleri onlar da biliyorlar. Ama böyle geldi böyle gider diyorlar. Artık yeter deyin ve en azından bugünlerde bir açıklama yapın ve deyin ki Lise son sınıf öğrencilerine devamsızlığı örneğin 60 güne çıkardık. 60 günü aşanlar kesinlikle sınıfta kalır. Sorumluluk sınavı yapılacaktır.

Ya da deyin ki kesinlikle esneme yok, af yok ona göre hesabınızı yapın.

Tutarlı ve duyarlı olun, duyarlılığınızı sonradan gösterince tutarlılığınız da bitiyor. Devlete güven kalmıyor.

Maksut BALMUK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum