Liseler Ne Olacak?

Liseler Ne Olacak?

"SBS’de gelecek yıl ne olacağı elbette çok önemli ama çok daha önemli olan, bu yıl nasıl bir yol izleneceği? Örneğin tercih ve kayıt sistemi nasıl olacak? Örneğin, liseler birleştirilecek ve anadolu liselerinde ikamete dayalı kayıt sistemine geçilecek mi?

 Ve en önemlisi de fen ve öğretmen liseleri ne olacak?

 
MEB, hiç zaman geçirmeden, bu konulara açıklık getirmelidir:
 
Veliler şaşkın ve kızgın. Haksız da değiller:
 
“Merhabalar Sayın Güçlü , öncelikle yazmış olduğunuz yazılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ben Amasya ilinde ikamet etmekteyim , kızım 8. sınıf öğrencisi bu yıl son kez yapılacak olan SBS’ ye girecek . Bulunduğumuz Amasya il merkezinde ve ilçesi Merzifon'da birer Fen Lisesi bulunmakta. Nufusu 500 binin altında olan illerdeki Fen Liselerinin kaldırılacağı idda edilmekte bu yıl yapılacak olan SBS ile bu okullara yerleşecek olan öğrencilerin durumları ne olacak , okullar ne olacak , ders müfredatları ne olacak?  Fen Liselerini tercih ederken nufusu 500 bin üzerinde olan illere göre mi yapalım?..” 
 
Ve bir başka mektup:
 
“11 yıldır D. fen lisesinde çalışıyordum. Türkiye’nin marka okullarından biriydi ama son yapılan yönetici kıyımlarından sonra ben de bir grup arkadaşla birlikte ayrıldık. Önceki günkü yazınız için teşekkür etmek istedim. Gerçekten eğitim alanında çok büyük kıyımlar gelecek gibi gözüküyor. Bahsi geçen, mahalle mektebi olayı uygulanırsa, bu memlekete, bundan daha büyük kötülük yapılamaz. Hem zaten mahallelerde mektep mi kaldı, zaten okullar şehir dışına taşınmıyor mu? Ben bir öğretmen olarak 1 ay sonrasını göremiyorum Allah velilere sabır versin…”
 
Evet, ne olacak?
 
Biz de bu sorunun cevabını MEB’ten bekliyoruz.
 
Daha önceki Bakan döneminde alınan bu kararlar hala geçerli mi?
 
Yoksa beklemeye devam mı edelim?..
 
Bu konudaki gelişmeleri izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…
 
abbasguclu.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.