Liseye başlayanlara da uyum eğitimi

Liseye başlayanlara da uyum eğitimi

İlkokula başlayan öğrencilere uygulanan uyum programı lise öğrencilerine de uygulanacak.

 Okul öncesi ve ilkokula yeni başlayan öğrencilerin ardından okul terklerinin azaltılması amacıyla liseye başlayan öğrencilere de uyum eğitimi verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca konuya ilişkin bazı illere gönderilen yazıda, hükümet ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde hazırlanan Ülke Programı Eylem Planı (2011-2015) kapmasındaki çalışmaların, Dokuzuncu Kalkınma Planı ve MEB'in Stratejik Planı'nda yer alan hedefler doğrultusunda yürütüldüğü belirtildi.

Bu işbirliği döneminde Ülke Programı Eylem Planı Gençliğin Güçlendirilmesi ve Koruma başlığı 2013 Yıllık Çalışma Planı kapsamında, ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretime başlayan 9. sınıf öğrencilerine eğitim yılı başında okulun fiziki durumu, sosyal ve idari birimlerini, kurallarını, işleyişini tanıtmak, sorumlu oldukları dersler ve sınıf geçme kuralları ile ilgili bilgi vermek, böylelikle öğrencilerin yeni girdikleri okul ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunmanın amaçlandığına işaret edildi.

-10 pilot il

Öğrencilerde aidiyet duyugusunu geliştirmek, okulun anlamlı ve değerli bir parçası olduklarına dair inançlarını kuvvetlendirmek için Ortaöğretime Uyum Programı'nın geliştirilmesinin de amaçlandığı kaydedildi.

Program bu yıl ilk kez pilot olarak uygulanacak. Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Giresun, Hatay, İstanbul, Mardin, Rize, Sivas ve Yozgat'ta belirlenen okullardaki öğrenciler uyum eğitimine alınacak. Belirlenen okullar arasında Anadolu, Anadolu imam hatip ve meslek liseleri yer alıyor.

Önceden konuya ilişkin eğitim alan öğretmenler, uyum eğitiminde öğrencilere bilgi verecek. Ortaöğretime Uyum Programı, pilot okullardaki 9. sınıf öğrencilerine yarından itibaren 13 Eylül'e kadar uygulanacak.

Çeşitli etkinliklerin düzenleneceği uyum programı, 9.00-12.30 saatleri arasını kapsayacak.

''İsimler ve hareketler, müzikli balon, öğretmenlerimizi tanıyalım, okulumuzu geziyorum, hoşgeldin arkadaşım, ödüller ve cezalar, istasyon, yap yapma, haydi maça, beklentilerimiz ve endişelerimiz, yaptığı yap, ne yapacağımı bilmiyorum, geleceğim kimde, hak ve sorumluluklarımız'' isimlerinin verildiği etkinlikler yapılacak.

Öte yandan MEB, ilkokula yeni başlayan öğrenciler için, 2006-2007 eğitim öğretim yılından beri okullar açılmadan önceki ilk hafta, uyum eğitimi programı uyguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.