banner476

Liseye geçiş sınavına yüzde 5'teki öğrenci girecek

Habertürk yazarı Pervin Kaplan, MEB'in üzerinde çalıştığı liseye geçiş işlemlerinin detaylarını yazdı.

MEB 19.10.2017, 16:35 19.10.2017, 17:10
Liseye geçiş sınavına yüzde 5'teki öğrenci girecek

Habertürk'ten Pervin Kaplan'ın yazısı

Yüzde 5'lik dilimdeki öğrenciler nasıl seçilecek?

Adı değişebilir ama "ortaokul puanı" diye bir puana göre seçilecekler. Bu puan iki değere göre oluşacak.

Biri akademik başarı puanı: Bu puan, öğrencinin 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf puanlarından oluşacak. Bu puana 5'inci sınıf notları yüzde 10, diğer sınıf notları yüzde 30 etki yapacak.

Diğeri ise sosyal gelişim puanı. Bu da öğrencinin 5-8. sınıflarda katıldığı bilimsel, sosyal, sanatsal gibi etkinliklerden gelecek.

Ortaokul puanının oluşmasında notlar yüzde 70, sosyal etkinlik puanı yüzde 30 etki edecek. Buna göre merkezi sınava girecek yüzde 5'lik dilimdeki öğrenciler belirlenecek. Yerleştirme puanının oluşmasında da sınav yüzde 70, ortaokul puanı yüzde 30 etkili olacak.

Geri kalan yüzde 95, yani yaklaşık 1 milyon öğrenci adrese dayalı yerleştirilecek. Bunun için eğitim bölgeleri oluşturulması ve bu bölgeden en az 3 okulluk liste hazırlatılması düşünülüyor. Öğrenci istek sırasına ve kontenjana göre merkezi yerleşecek. Kontenjan yetmezse okul puanına göre bölgesindeki okullardan birine merkezi yerleştirilecek.

HABERTURK

Yorumlar (1)
Sena 3 yıl önce
bu sefer olmuş gibi. eski liselere giriş sistemi mantığında sadece başarı okullarına puanla gidilecek diğer liseler mahalle veya ilçe lisesi olacak.
vAllahi ilçelerde öğrenci kalmamıştı. okullar eskisi kadar öğretmensiz değil tebrik ediyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@