MEB Aday Öğretmenler İçin 81 İl Müdürlüğüne Genelge Gönderdi

MEB Aday Öğretmenler İçin 81 İl Müdürlüğüne Genelge Gönderdi

MEB Aday Öğretmenler İçin 81 İl Müdürlüğüne Genelge Gönderdi

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından 22.09.2022 tarihinde Aday Öğretmenlik Adaylık süreci konulu İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Genelge Gönderildi.

İşte Aday Öğretmenlik Adaylık süreci konulu o genelge

aday-yoretmenlerin-adaylk-syreci-2022-20-genelge-22-09-2022-pages-to-jpg-0001.jpg

Bakanlığımız kadrolarında görev yapan aday öğretmenlerin adaylık sürecine ilişkin olarak,

  1. 12.05.2022 tarihinden önce atanan ve hâlen aday öğretmen olarak görev yapanların adaylık süreci, ilgi (a) Yönetmeliğin geçici 1'inci maddesinde yer alan; “(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte aday öğretmen olarak görev yapmakta olanların adaylıkları, 17.4.2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin adaylıkla ilgili yürürlükten kaldırılan hükümleri doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında eğitim ve uygulama görevlerini tamamlamaları ve en az bir yıl görev yapmış olmaları hâlinde kaldırılır.” hükmü doğrultusunda yürütülecektir.
  2. 12.05.2022 tarihinden sonra atanmış olan aday öğretmenlerin adaylıkla ilgili iş ve işlemleri, ilgi (a) Yönetmeliğin aday öğretmenlere ilişkin hükümleri ve Millî Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Kılavuz doğrultusunda yürütülecektir.
  3. Özel öğretim kurumlarında görev yapmakta iken ilgili mevzuatına göre öğretmenlik mesleğinde adaylığı kaldırılmış olan öğretmenlerden Bakanlığımız öğretmen kadrolarına atanmış olanlar, bu kurumlarda adaylıklarının kaldırıldığını resmî kurumlar tarafından verilmiş belge ile ispatlamaları kaydıyla, aday öğretmen statüsünde sayılmayacaktır.
  4. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta iken eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadroda adaylıkları kaldırılmış olanların, devlet üniversitelerinde en az iki yıl öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi veya uzman olarak görev yaptıktan sonra bu görevlerden ayrılanlar ile hâlen görev yapmakta olanlardan Bakanlığımız öğretmen kadrolarına atananların adaylıkları, adaylık sürecine tabi tutulmadan göreve başlama tarihleri esas alınarak kaldırılacaktır.
  5. İlgi (b) Genelge yürürlükten kaldırılmıştır. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum