banner476

MEB, Alan Değişikliği Talebini Karşılamalıdır!

Eğitim sistemimiz tüm basamaklarıyla uzun vadeli, tutarlı, öngörülebilir bir planlamadan uzak şekilde yapısını sürdürüyor.

MEB 27.06.2015, 21:47 27.06.2015, 21:48
MEB, Alan Değişikliği Talebini Karşılamalıdır!

 Sistemsel düzenlemeler yerine günübirlik gelişmeler üzerinden, tek yanlı bir şekilde palyatif tedbirler ileri sürülüyor. Eğitim camiasının hatırı sayılır bir kesimini ilgilendiren "alan değişikliği" mevzusu da bu konulardan birisidir. Gerek MEB'in istihdam politikası gerekse de öğretmenlerin yeni eğitimleri neticesinde karşımıza çıkan "alan değişikliği" talebi Öğretmenler için 2014 yılında yapılan değişikliğe kadar ilgili düzenli bir şekilde karşılanmaktaydı. 2014 yılında "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle alan değişikliğine bağlı atamaların tarihi belirsiz hale getirilmiş ve öngörülebilir bir takvimin dışında Bakanlığın keyfi bir tasarrufuna indirgenmiştir.

Daha önceki yıllarda sorunsuz bir şekilde uygulanmış bir prosedürün terk edilmesini gerektirecek olağanüstü bir durum yaşanmadığına göre kendi çalışanlarının talep ve beklentilerini dikkate alması ve çözüm üretmesi gereken Bakanlığın bir an önce mağduriyetler oluşturan ve eğitim sisteminin tartışmalı niteliğini iyice gölgeleyecek uygulamayı yeniden ele alması kaçınılmazdır. Bakanlığın yürüttüğü iş ve işlemlerde "hesap verebilirlik", "öngörülebilirlik" gibi temel esaslara uygun hareket etmesi, çalışanlarının talep ve beklentilerini dikkate alması, "Çalışma Hakkı ve Ödevi" şeklinde Anayasal güvence altına alınmış olan "....çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak..." maddesi doğrultusunda planlama yapması hem görevidir hem de olması gerekendir.

Bu açıdan çalışanların mesleki doyumları, iş barışı, huzurlu ve verimli bir öğretmen-öğrenci ilişkisi vs. gibi doğrudan eğitim-öğretimin niteliğine etki eden bir konunun acil bir şekilde talep ve beklentilere uygun, temel hukuk ilkeleri ve adil bir personel yönetimi sisteminin makul değerlerine yaslanmış bir şekilde "alan değişikliği"nin periyodik ve öngörülebilir bir takvime bağlanması gerekmektedir. Eğitim sisteminin temel bileşeni olan Öğretmenlerimizin keyfi uygulamalarla mağdur edilmesi, önlerinin kapatılması, talep ve beklentilerinin görmezden gelinmesi kabul edilemez bir durumdur.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN olarak "alan değişikliği" ile ilgili olarak belirtilen temel prensipler doğrultusunda MEB'i kendi görevine ve varoluş gerekçesine uygun hareket etmeye çağırıyoruz.


Abdulbaki DEGER

Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri
Yorumlar (16)
nur 5 yıl önce
Alan değişikliği bekliyoruz
tekinay 5 yıl önce
Yan Alanda sorun yok ki,sorun hazmedemeyen kafalarda.Sizin keyfiniz olsun,birakin biz norm fazlasi olarak devam edelim.
emir 5 yıl önce
Alan değişikliği hakkimizdir bir an önce temmuz ayı içerisinde yapilmalidir mebden açıklama bekliyoruz
mcelebi 5 yıl önce
Meb 2014 te yaptığı hataya tekrar düşerek personelini magdur etmemelidir. Rutin ve yonetmelik cercevesinde kapsamli alan degisikliginin eylulden once yapilmasi egitim ogretim hizmetlerinin aksamamasi adina gereklidir.
ahmet 5 yıl önce
Yıllardır yapılabilen rutin alandeğişikliğ i bir an önce yapılmalıdır
Çok msgdur ettiler 5 yıl önce
20 yıldır yapılan köfte oldu.o zaman es durumu da döner olsun.değişecek inşAllah .yönetmelikler uygulanacak tekrar hukuk devleti olacagiz
ayşen 5 yıl önce
yani ne diyelim artık olsun bu alan değişikliği bir açıklama yapılmalı beklemekten yorulduk son zamanlarda sitelerinde buna yer verenlere ayrıca teşkür ediyorum
den baba 5 yıl önce
Hukuk yönetmelik işletilmesi köfte görülen ikgm ye asla hakkım helal olmayacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@