MEB Başarılı Öğrencilere Burs ve Sosyal Yardım Şartları

MEB Başarılı Öğrencilere Burs ve Sosyal Yardım Şartları

Devlet okullarında okuyan başarılı ancak maddi durumu olmayan öğrencilere hangi kurumlardan nasıl yardımlar verilebilir açıklıyoruz.

 Devlet okullarında okuyan bazı öğrenciler maddi durumları iyi olmadığı için eğitimlerini kaliteli bir şekilde devam ettiremiyor. Bu süreçte sosyal devletin bir gereği olarak bu öğrencilere yardım etmek devletimizi görevi. Kaymakamlık ve valilikler belirlenen öğrencilere düzenli eğitim yardımları ulaştırarak öğrencilerin başarılarını korumalarında ve iyi bir eğitim almalarında yardımcı oluyor. 

2005 yılından beri engelli öğrenciler milli eğitim müdürlüklerinin ilgili dairelerince belirlenerek ücretsiz bir şekilde okullarına taşınıyor. Servis hizmet ücreti alınmıyor. İlköğretimde erkeklere 30, kız öğrencilere 35 TL aylık yardımı yapılıyor. 

2004 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı, ders kitaplarını ücretsiz dağıtıyor. On yılda milyonlarca kitap ücretsiz dağıtıldı ve öğrencilerin en büyük maddi sıkıntısı olan ders kitaplarına ulaşması devlet tarafından ücretsiz bir şekilde sağlandı. Taşımalı eğitimle derslerine devam eden öğrenciler için her ay taşınma, barınma ve yemek ücretleri ödeniyor. 

Ailesinin geliri iyi olmayan veya sosyal yardıma muhtaç olan çocuklar kaymakamlıklar tarafından belirlenerek listeler ilçe milli eğitim müdürlüklerine iletiliyor. Ardından kaymakamlıkların sosyal yardımlaşma vakıfların bu çocukların evlerini tespit ederek gerekli yardımları ulaştırıyor. Her ilçede bulunan sosyal yardımlaşma vakıfları çocuklara eğitim yardımı yapıyor. Bu eğitim yardımları arasında kalem, defter, okuma kitabı gibi temel eğitim gereksinimleri bulunuyor. 

Ayrıca belli kontenjanda belirlenen çocukların ailelerine her ay düzenli olarak eğitim yardımı yapılıyor. Yardımlar PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden ödeniyor. Her ay öğrencinin eğitim harcamalarına ayrılması amacıyla harçlık niteliğinde bir ödeme yapılıyor. Bununla birlikte 1997 yılından beri ilköğretimde okuyan ve maddi durumu iyi olmayan çocuklara yemek yardımı yapılıyor. Gerekli fonlardan karşılanmak üzere çocuklara aylık yemek ücreti ödeniyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.